ارسال شده توسط :

ادمین

منبع :

پرتال جامع شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

یکشنبه,28 خرداد 1396

محمد شفیع ارسنجانی

اشرف الکتاب

خوشنویسی

کتابت قرآن

آثار

کاتبان وحی

مصحف کتابت شده به خط استاد ارسنجانی که در موزه آستان قدس نگهداری می‌شود

مصحف شریف به خط محمدشفیع ابن علی عسکر ارسنجانی که به گفته تذکره‌نويسان، اين هنرمند خطاط را هم‌تراز «ميرزا احمد ني‌ريزي» ديگر کاتب نام‌آشناي ايراني ارزيابي کرده‌اند در موزه آستان قدس رضوی نگهداری و مراحل بازسازی آن به منظور چاپ و نشر در حال اجراست .
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

قرآن کتابت شده با خط استاد ارسنجانی مدت هاست که به کوشش مرکز طبع و نشر قرآن مورد اصلاح رسم قرارگرفته است. دفتر چاپ و نشر قرآن کريم در سال 1393 به این قرآن نفيس مجوز چاپ داد.قرانی که به گفته معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن کريم سازمان دارالقرآن  و اغلب کاتبان و خوشنویسان ، یکی از زیباترین قران هایی است که تاکنون نوشته شده است . کتابت اين قرآن نفيس توسط استاد ارسنجاني مربوط به سال 1315 هجري است و آستان قدس رضوي حدود 4 سال نسبت به رفع اشکال اين قرآن تلاش کرد و سازمان دارالقرآن نيز به تصحيح آن پرداخت تا سرانجام مجوز چاپ اين قرآن نفيس به آستان قدس رضوي صادر شد.در حال حاضر اصلاح رسم و آماده‌سازی این مصحف با نظارت اساتید خوشنویسی صورت گرفته و اعراب‌گذاری آن در مرکز طبع و نشر قرآن تنظیم شده است. در این باره اعراب‌هایی که در جای خود قرار نگرفته بودند اصلاح شده و در محل مورد نظر جای گرفتند.همچنین صفحاتی که خطوط آنها ریختگی داشت و مخدوش بود با اعراب دقیق جایگزین شد و کلمات جا افتاده نیز اصلاح شد. همچنین در این مصحف که جزء مصحف‌های قدیمی و کهن کتابت شده در حدود ۲۰۰ سال قبل به شمار می‌آید. گاهی یک خط جا افتاده بود که در فرایند اصلاح و آماده‌سازی، این گونه مشکلات نیز شناسایی و برطرف شد.

محمدشفیع ارسنجانی کیست ؟

محمدشفیع ارسنجانی، متخلص به «آثار» و ملقب به «اشرف الکتاب» فرزند ملاعلی‌عسکر ارسنجانی، شاعر، ادیب و خوشنویس ماهر قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم هجری قمری است. وی در سال ۱۲۵۳ هجری قمری در خانواده‌ای ادیب و هنرمند در ارسنجان فارس به دنیا آمد و در آن دیار  علم و ادب آموخت. پدر و برادرانش از خوشنویسان نامدار آن خطه بودند. وی نزد پدر به مشق خط پرداخت و در خطوط گوناگون (تعلیق، رقاع، نسخ، ثلث، نستعلیق و شکسته) مهارت یافت.

ارسنجانی از سر استغنا از خلق، انزوا پیشه کرد و اغلب اوقات خود را به کتابت قرآن کریم و ادعیه و زیارات گذراند و بیش از ۴۰ نسخه از قرآن مجید را کتابت کرد. تذکره‌نویسان او را در خط نسخ هم‌ردیف «احمد نیریزی» دانسته‌اند تا جایی که فرصت‌الدوله در آثار عجم می­‌گوید: «در خط نسخ از مرحوم والد گذرانیده، شهدالله که پس از مرحوم میرزا احمد نیریزی، خط مذکور را احدی پایه مشارالیه ننوشته است».

استاد ارسنجانی در شعر نیز صاحب ذوق و قریحه بود و طبعش به سرودن غزل مایل بود و در مدح و مرثیه ۱۴ معصوم نیز اشعاری سرود، اما متأسفانه از اشعارش جز چند بیتی در تذکره‌ها چیزی باقی نمانده است. 

وی سرانجام در سال ۱۳۳۳ هجری قمری درگذشت و در کنار مزار پدرش در زادگاه خود به خاک سپرده شد

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


طرح "پیاده روی بزرگ از خانه تا مدرسه" با حضور دانش آموزان مدارس ارسنجان،برگزار شد.
نوزاد عجول مادر23 ساله ارسنجانی در راه انتقال به بیمارستان مرودشت،در آمبولانس به دنیا آمد.
دوره آموزشی پیشگیری از رفتارهای پر خطر در جوانان،در جمع کارآموزان اداره فنی وحرفه ای ومرکز ترک اعتیاد ارسنجان ،برگزار شد.
سومین جلسه آموزشی پیشگیری از حوادث حمل و نقل در جوانان درسال97،در جمع کارآموزان فنی وحرفه ای وکارکنان بیمارستان ارسنجان، برگزار شد.
همزمان با هفته قلب ،همایش پیشگیری از بیماری های قلبی وعروقی در ارسنجان ،برگزار شد.