ارسال شده توسط :

ادمین

منبع :

خبرگزاری صدا و سیما

زمان ارسال :

پنج شنبه,25 خرداد 1396

جهاد کشاورزی ارسنجان

کشاورزی

گلخانه

خشکسالی

سیستم آبیاری

در هفته جهاد کشاورزی،

افتتاح دو طرح کشاورزی در ارسنجان

همزمان به هفته جهاد کشاورزی، دو طرح در حوزه کشاورزی در شهرستان ارسنجان به بهره‌برداری رسید.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:
علی‌عسکر امیدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان با اشاره به خشکسالی و کمبود منابع آب کشاورزی در این شهرستان گفت: دو طرح سیستم آبیاری نوین و گلخانه تولید نشاء گوجه فرنگی با اعتباری بیش از ۴ میلیارد ریال همزمان با هفته جهاد کشاورزی در شهرستان ارسنجان به بهره برداری رسید.
وی افزود: با بهره‌برداری از این دو طرح، گام بلندی برای صرفه‌جویی در استفاده از منابع آبی این شهرستان برداشته خواهد شد.
امیدی گفت: طرح سیستم آبیاری نوین به دو صورت قطره‌ای و بارانی در سطح ۴۰ هکتار از مزارع شهرستان ارسنجان با اعتبار ۱۹ میلیارد ریال، اولین طرحی بود که به بهره برداری رسید. برای اجرای هر هکتار آبیاری تحت فشار مبلغ ۷۰ میلیون ریال کمک بلاعوض توسط دولت پرداخت می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان ادامه داد: طرح گلخانه تولید نشاء گوجه فرنگی با مساحت ۳۶۰۰ متر مربع با اعتبار‌ی افزون بر ۲ میلیارد ریال افتتاح شد. در این گلخانه در هر دوره ۴۵ روزه، با مصرف ۱۲۰۰ متر مکعب آب، برای ۵۰ هکتار زمین کشاورزی، نشاء گوجه فرنگی تولید می‌شود. با کاشت گوجه فرنگی به‌صورت نشایی، میزان ۵ هزار متر مکعب آب در هکتار صرفه‌جویی می‌شود.
ارسنجان با کاشت سالانه بیش از هزار هکتار گوجه فرنگی، یکی از قطب‌های تولید این محصول در استان فارس به‌شمار می‌رود. 
وی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی این منطقه، توسعه سیستم‌های نوین آبیاری، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه کشت دانه‌های روغنی و توسعه مکانیزاسیون از مهمترین اولویت‌ها در ارسنجان است.
.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


به مناسبت هفته پژوهش نگارخانه ماه حوزه هنری انقلاب اسلامی میزبان آثار قرآن نویسی و نسخ خوشنویسی خاندان ارسنجانی است.
طی حکمی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، صمد ابراهیمی به عنوان رئیس جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان ارسنجان معرفی شد.
طرح ملی جنگلانه با هدف احیا و ترمیم رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی، به همت گروه آفرود ارسنجان، تشکل همیاران و پاکسازان طبیعت ارسنجان، دامداران طرح فیجان و با همکاری اداره منابع طبیعی در ابتدای منطقه فیجان برگزار شد.
محمد کرم الهی، شامگاه چهارشنبه در آیین رونمایی از آثار تاریخی خوشنویسی خاندان ارسنجانی با قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم با بیان اینکه فارس سرزمین یادها و خاطره هاست و قله های بلند اندیشه و تفکر و هنر است، افزود: کران به کران این سرزمین بلندمردی متفکر و هنرآفرین تکیه زده است و ما را به اندیشیدن می خواند؛ گاه لارستان است دلبری هایش، گاه سروستان، جهرم، آباده، سعادت شهر، استهبان و نی ریز و گاه دردانه این پیکره حقیقی این سرزمین ارسنجان.
راهکارهای ارتقای شاخص های شیوه زندگی سالم در میانسالان ، در کمیته سلامت میانسالان و سالمندان شبکه بهداشت و درمان ارسنجان برگزار گردید