ارسال شده توسط :

جهاد کشاورزی ارسنجان

منبع :

خبرگزاری صدا و سیما

زمان ارسال :

دوشنبه,22 خرداد 1396

جهاد کشاورزی ارسنجان

گیاه گلرنگ

کشاورزی

رییس جهاد کشاورزی ارسنجان :

برداشت 6 تن دانه روغنی گلرنگ در ارسنجان

6 تن گلرنگ و بیش از ۱۰۰ تن دانه روغنی این محصول، امسال از زمین‌های کشاورزی شهرستان ارسنجان برداشت می شود.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان گفت: گیاه گلرنگ یک کشت جایگزین است که علاوه بر مقاومت در برابر خشکی و شوری، هم گل و هم دانه‌های روغنی آن قابل استفاده است. 
علی‌ عسکر امیدی افزود: در هر هکتار کشت آبی نزدیک به ۲۰۰ کیلوگرم گل گلرنگ و بیش از دو تن دانه روغنی گلرنگ برداشت می‌شود.
وی افزود: گلرنگ در دو کشت پاییزه و بهاره انجام می‌شود و در کشت پاییزه اگر شرایط اقلیمی مطلوب باشد و با کاشت محصول با شخم عمیق انجام شود، محصول با کیفیت‌تر با تناژ بیشتر برداشت می شود.
امیدی گفت: با پایان یافتن برداشت گل گلرنگ، اوایل مرداد زمان برداشت دانه‌های روغنی این محصول فرا می‌رسد.
وی افزود: با توجه به خشکسالی‌ها، راهکارهای مختلفی برای مدیریت بحران آب در این شهرستان به کار گرفته شده است که توسعه سیستم‌های نوین آبیاری، تغییر الگوی کشت، کاهش سطح زیر کشت گیاهان پر آب و جایگزینی کشت‌های مقرون به صرفه از نظر اقتصادی از جمله این راه کارهاست.
پیش‌بینی می‌شود امسال علاوه بر برداشت ۶ تن گل گلرنگ، بیش از ۱۰۰ تن دانه روغنی این محصول از زمین‌های کشاورزی این شهرستان برداشت شود.
.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


به مناسبت هفته پژوهش نگارخانه ماه حوزه هنری انقلاب اسلامی میزبان آثار قرآن نویسی و نسخ خوشنویسی خاندان ارسنجانی است.
طی حکمی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، صمد ابراهیمی به عنوان رئیس جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان ارسنجان معرفی شد.
طرح ملی جنگلانه با هدف احیا و ترمیم رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی، به همت گروه آفرود ارسنجان، تشکل همیاران و پاکسازان طبیعت ارسنجان، دامداران طرح فیجان و با همکاری اداره منابع طبیعی در ابتدای منطقه فیجان برگزار شد.
محمد کرم الهی، شامگاه چهارشنبه در آیین رونمایی از آثار تاریخی خوشنویسی خاندان ارسنجانی با قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم با بیان اینکه فارس سرزمین یادها و خاطره هاست و قله های بلند اندیشه و تفکر و هنر است، افزود: کران به کران این سرزمین بلندمردی متفکر و هنرآفرین تکیه زده است و ما را به اندیشیدن می خواند؛ گاه لارستان است دلبری هایش، گاه سروستان، جهرم، آباده، سعادت شهر، استهبان و نی ریز و گاه دردانه این پیکره حقیقی این سرزمین ارسنجان.
راهکارهای ارتقای شاخص های شیوه زندگی سالم در میانسالان ، در کمیته سلامت میانسالان و سالمندان شبکه بهداشت و درمان ارسنجان برگزار گردید