ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان ارسنجان

زمان ارسال :

شنبه,16 اردیبهشت 1396

شبکه بهداشت و درمان

روز جهانی اسم

آسم

به مناسبت روز جهانی اسم

"هوای بهتر، تنفس بهتر" (Better Air, Better Breathing)

به مناسبت 12 اردیبهشت بزرگداشت روز جهانی آسم وشعار امسال آن با عنوان:"هوای بهتر،تنفس بهتر"،کارشناس مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ارسنجان،توضیحاتی در خصوص این بیماری ،ارایه نمود.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

 

"زهرا خادمیان"گفت:اساس نامگذاری روزهایی از سال توسط سازمان جهانی بهداشت ، به نام بیماری های شایع ، گسترش آگاهی در خصوص پیشگیری ،کنترل بيماري و مراقبت از بيماران بوده و روزجهانی آسم، رویدادی است مهم در تقویم سلامت همه کشورهای دنیا،که علت اهمیت این روز، شیوع بالای آسم درجهان، است.

"خادمیان" با اشاره به نامگذاری نخستین سه شنبه ماه می به عنوان روز جهانی آسم، از انتخاب شعار "هوای بهتر، تنفس بهتر" برای گرامیداشت این روز در سال 2017میلادی، خبر داد.

او از اعلام گزارش هایی مبنی بر آسم تا 40درصد در مناطق مختلف دنیا خبر داد و اضافه کرد: در کشور ما، میانگین شیوع نشانه های مربوط به بیماری آسم در سراسر کشور، هفت و 48صدم درصد و در افراد زیر 18 سال نیز، 13 و چهار دهم درصد ،است.

"خادمیان"ادامه داد: بر همین اساسGINA (دفتر برنامه جهانی آسم، نخستین سه شنبه ماه می را به عنوان روز جهانی آسم نامگذاری کرده  است که امسال این روز جهانی، مصادف با دوزادهم اردیبهشت است.

کارشناس مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ارسنجان،بیماری آسم رایکی از شایع ترین بیماری های مزمن د رکودکان و بزرگسالان عنوان کردکه، از مهمترین علل غیبت آنها از مدرسه و محل کار،می باشد.

وی در ادامه ،آسم رایک بیماری التهابی و مزمن راههای هوایی نامید که ،بسیار شایع بوده و در حمله هاي حاد و شديد، می تواند کشنده بوده ودارای خصوصیاتی از جمله، تنگ شدن حمله ای راه های هوایی ، افزایش واکنش راه های هوایی به محرک های مختلف  وقابلیت بازگشت به وضعیت طبیعی -بطورخود به خودی یا باکمک داروها - است .

"زهرا خادمیان"عوامل بروز آسم را بدون در نظرگرفتن عوامل مساعدکننده محيطي ، عوامل ژنتیکی یا ایمونولوژیکی ،بیان کرد ودر ادامه ،اضافه کرد:بیماری آسم باعث  انقباض عضلات صاف راه های هوایی کوچک و بزرگ و بروز اسپاسم برونش ، افزایش ترشح غدد مخاطی و تولید خلط و افزایش مقاومت راه های هوایی ،می شود .

کارشناس مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ارسنجان ،علائم تکرار شونده تنفسی مانند سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس را از علایم ونشانه های بروز بیماری آسم ،نام بردوگفت: سرفه آسم، سرفه ای طولانی مدت و معمولاً بیش از یک هفته ای می باشد که می تواند در هنگام شب، مزاحم خواب، شود.

"خادمیان" عوامل تشدید کننده آسم را،به دو گروه تقسیم بندی ،نمود:

گروه اول : عوامل حساسیت زا ( آلرژنها )، شامل :تماس با حیوانات خانگی، گرد و غبار منزل، سوسک، گرده گیاهان و انواع قارچ های تنفسی .

 گروه دوم :عوامل تحریک کننده مانند:دود سیگار و هرگونه دود ناشی از سوختن، مواد معطر ( انواع اسپری های آرایشی و مواد شوینده )، بوهای تند، نظیر: بوی حاصل از مکان های تازه نقاشی شده و پخت و پز غذا، آلودگی هوای ناشی از دوداتومبیل ها و مواد شیمیایی نظیر حشره کش ها، می باشند و بدنبال سرماخوردگی ، ورزش، تغییرات آب و هوا و دما، حالات هیجانی مثل گریه کردن و خندیدن ، علایم آسم خود را نشان داده یا تشدید ،می گردند .

وی هدف از درمان این بیماری را،تحت کنترل در آوردن آسم و علایم آن در طول روز یا شب، محدودنمودن فعالیت های تشدید کننده، درمان با داروی سریع الاثر وبهبود عملکرد ریه به منظور جلوگیری از تشدید حمله شدید آسمی و کاهش افت در عملکرد ریه عنوان کردکه، برای بررسی آن ،هر یک از بیماران باید ارزیابی شده و سطح آسم آنها کنترل شود ودر صورتی که آسم با داروهای تجویز شده اولیه ،کنترل نشود، درمان آن می تواند وارد مرحله بالاتری، شود.

کارشناس مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ارسنجان ، گفت: با توجه به تاثیر آلودگی هوا در بروز و تشدید این بیماری، شعار امسال "هوای بهتر، تنفس بهتر" ((Better Air, Better Braething انتخاب شده است.

"خادمیان" تاکید کرد: با توجه به اهمیت خودمراقبتی در حفظ و ارتقای سلامت، با شناخت این بیماری و علایم آن و عوامل خطر آغازگر بیماری، راه های پیشگیری از بروز و تشدید علایم، نحوه استفاده صحیح از داروها و وسایل کمک درمانی و ارتباط منظم با پزشک معالج، می توان بیماری را به شکل بهتری، مهار کرد.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.