ارسال شده توسط :

منبع :

زمان ارسال :

یکشنبه,8 شهریور 1394

خطاطان ارسنجاني

هنرمندان ارسنجاني

مشاهير ارسنجان

نستعليق

ارسنجان ، دیار خوشنویسان و کتاب القرآن

خوش نويسان ارسنجاني که هنر خويش را به زيور قرآن آراستند و خود را جاودانه ساختند، هنرمنداني هستند که در جاري کلام وحي زنگار از دل زدوده و خود را شايسته ي اشرف الکتابي و افتخار الکتابي ساختند. هنرمنداني که به گفته ي ميرزا حسن فسايي ياقوت معدن عرفان بودند و مقله ي حدقه ي زمان، عالم رباني بودند و عارف صمداني.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

هنر، والاترين تجلي روح متعالي انسان است و هنرمند است که مي تواند جوهر پاک انديشه ها را در قالبي زيبا به تصوير بکشد. اما هنر خوشنويسي را حلاوتي ديگر است چه اين هنر اغلب با کلام خدا پيوند مي خورد و شور و عشقي مي آفريند که روح انسان را از عالم خاک به افلاک مي برد.

عشق مي بارد از اين کلک خيال انگيزتان *** مي برد دل را به سوي آسمان هاي دگر

خوش نويسان ارسنجاني که هنر خويش را به زيور قرآن آراستند و خود را جاودانه ساختند، هنرمنداني هستند که در جاري کلام وحي زنگار از دل زدوده و خود را شايسته ي اشرف الکتابي و افتخار الکتابي ساختند. هنرمنداني که به گفته ي ميرزا حسن فسايي ياقوت معدن عرفان بودند و مقله ي حدقه ي زمان، عالم رباني بودند و عارف صمداني.

اگر چه به گفته ي کارشناسان، قرآن نوشته شده به دست قرآن نويسان ارسنجان از بي نظيرترين قرآن هاي موجود است اما وقتي به اينقرآن ها نگاه مي کني بيش از آن که زيبايي خط، جلب توجه کند، روحي که در اين مصاحف شريف دميده شده تو را مسحور خود مي سازد. روحي که

حکايت از عرفان عميق و زلال کاتبان آن ها دارد تو را از خود جدا مي کند و به عالم بالا مي برد.

حاج ملا علي عسکر و فرزندانش عارفاني هستند که در قنوت نماز شب دعاي ابوحمزه و در رکوع و سجود نمازهايشان دعاي خمس عشر مي خواندند.

 .در خانواده ي ارسنجاني هشت کاتب قرآن پا به عرصه حيات گذاشتند. آن چه تقديم حضورتان مي شود يادي است از آن ها که همه شاگردان مکتبي هستند که ميرزا احمد ني ريزي به وجود آورنده ي آن بوده است. 

زندگينامه اين هنرمندان در بخش مشاهير و چهره ها در همين سايت درج گرديده است.

حاج ملا علي عسکر ارسنجاني

حاج ملا محمد شفيع اشرف الکتاب ارسنجاني

حاج ملا محمد حسين افتخار الکتاب

ملا احمد

ملامحمد حسن

ميرزا آقا

علي اصغر

ميرزا محمدعلي اشرف الکتاب

 

شيوه ي خطاطي

پيش تر گفتيم که خاندان ارسنجاني در مکتبي پرورش يافته اند که ميرزا احمد ني ريزي به وجود آورنده ي آن بوده است. شواهدي چند گواه بر اين مطلب مي باشد که خوش نويسان ارسنجاني بي ترديد از شيوه ي احمد ني ريزي پيروي کرده اند.

در سايت کامپيوتري مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي چنين آمده است:

« ميرزا احمد ني ريزي که توجه خاصي به شيوه ي ياقوت داشته و آن را سرمشق خود قرار داده است در نهايت با مهارت فراوان موفق به ابداع شيوه اي در کتابت نسخ شد که نام « نسخ ايراني » به خود گرفت و به آن چه نسخ ياقوتي و نسخ ريحاني خوانده مي شود و ياقوت در آن سرآمد بوده در کتابت مصاحف ايراني خاتمه داد و کاتبان ايراني پس از دوره ي صفويه آن شيوه را سرمشق خود قرار داده که تا ظهور محمد شفيع ارسنجاني، کاتب بنام قرآن کريم در دوره ي قاجاريه که شيوه ي نسخ ايراني را به کمال رساند استوار ماند. »

قطعه اي از علي عسکر ارسنجاني در موزه ي مشکين فام موجود است که رقم آن چنين مي باشد. « کتبه العبد احمد الني ريزي في 1119 ناقله علي عسکر الارسنجاني الشيرازي في سنه 1287 ».

قطعه ديگري در مجموعه ي ضياء لشکر موجود مي باشد که رقم آن چنين است:

« العبد الفقير الي رحمه الولي علاء الدين محمد بن شمس الدين محمد الحافظ التبريزي في شهر شعبان سنه ثمانين و تسعمائه و نقلت من خطه و انا العبد احمد الني ريزي في سنه 1119 نقلت من خطه العبد علي عسکر الارسنجاني سنه 1287 ».

در اطلس بيوگرافي هنرمندان ايران زمين نيز چنين آمده است:

« مرحومين ملا علي عسکر و ملا محمد شفيع ارسنجاني که از آنان تعبير به ملا مي شود چنان خوش نويس بوده اند که در عوض ميرزا احمد ني ريزي به شمار مي روند. »

علو درجات همه ي آنان را از خداوند منان خواستاريم.

منابع تحقيق :

1. اسکندري، نسرين، بزرگان ارسنجان.

2. بياني، مهدي، احوال و آثار خوشنويسان.

3. تهراني، آقا بزرگ، الذريعه الي تصانيف الشيعه.

4. فسايي، ميرزا حسن، فارسنامه ناصري.

5. شيرازي، فرصت الدوله، آثار العجم.

6. نايب الصدر، حاجي، طريق الحقايق.

7. شيرازي، ديوان بيگي، سيد احمد، حديقه الشعرا.

8. سايت مرکز تحقيقات علوم اسلامي.

9. اطلس جامع بيوگرافي هنرمندان ايران.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:
خبر تعطیلی و خوابیدن بازار کار کارخانه ها گرچه در روزهای قبل، بازار بعضی از رسانه ها را داغ کرد اما دروغ بودن این خبر، مانند آب سردی بر سر مخاطبان ریخته شد. به گزارش پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی؛ خبر تعطیلی کارخانه داروگر در ابتدا شوک آور بود، چراکه برای بسیاری از مردم، شامپوهای زردرنگ به اصطلاح تخم مرغی داروگر که در سال های دهه شصت تنها شامپوی بی رقیب کشور بود، حکم نوستالژی دارد. اما این خبر پس از انتشار، با تکذیب قاطعانه مسوولان شرکت سهامی عام کف روبرو شد.
همزمان با فرا رسیدن ایام مبعث رسول گرامی اسلام (ص) دو پروژه ورزشی با حضور مسئولان در شهرستان ارسنجان افتتاح و به بهره برداری رسید.
خطیب جمعه شهرستان ارسنجان،بخشی از خطبه این هفته خود را ،به تبیین شعار روز جهانی بهداشت وهفته سلامت ،اختصاص داد.
ارسنجانی ها، در برنامه پیاده روی که به مناسبت هفته سلامت برگزار شده بود، شرکت کردند.
سرپرست شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،با حضور در آزمایشگاه بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) ارسنجان،روز آزمایشگاه را، گرامی داشت.