ارسال شده توسط :

منبع :

روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان

زمان ارسال :

پنج شنبه,26 اسفند 1395

شبکه بهداشت و درمان

جوانان

ازدواج سالم

همایش

طلاق

در همایش ترویج ازدواج سالم در ارسنجان مطرح شد:ضرورت آشنایی قبل از ازدواج زوجین با یکدیگر

همایش "ترویج ازدواج سالم در جوانان"در شهرستان ارسنجان، برگزار شد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،کارشناس مسوول واحدنوجوانان،جوانان ومدارس مرکز بهداشت ارسنجان،گفت: با هدف ارتقای سلامت جوانان، همایش "ترویج ازدواج سالم در جوانان"با همکاری واحدهای سلامت روان وسلامت نوجوانان،جوانان ومدارس مرکز بهداشت وسازمان هلال احمر،باحضور جمعی از جوانان ،در سالن آموزشی سازمان هلال احمر شهرستان ارسنجان ،برگزار گردید .

"فرشته کریمی پور" افزود:سخنرانان این همایش، ضمن بررسی چالش های پیش روی جوانان امروز ،راهکارهای مقابله با این چالش ها را،ارایه نموده وبر لزوم رعایت نکات بهداشت تغذیه وسلامت روان در بین این قشر ،تاکید کردند.

سرپرست شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان، با تاکید بر سلامت جوانان به عنوان سرمایه های انسانی وروانشناختی جامعه،ارتقای آموزش آنان را از رئوس برنامه های طرح تحول سلامت،عنوان کرد وگفت:با افزایش آموزش وسطح آگاهی جوانان و شناخت  زوجین در آستانه ازدواج،می توان به حفظ ارزش ها واستحکام بنیان خانواده کمک کرده وآسیب های اجتماعی ناشی ازطلاق را، کاهش داد.

دکتر"کورش قنبری"نقش سلامت جوانان در توسعه جامعه را مهم ارزیابی کرده وازدواج را زمینه ساز رشد وتعالی انسان ها عنوان کرد.

دکتر"افسانه شعبانی"دیگر سخنران این همایش ،مطالبی دررابطه باچگونگی انتخاب همسر ،تفاوت های خلقت زن ومرد، نقش تغذیه و ورزش در سلامت افراد،نحوه برخورد با جوانان،شناخت بیماری های دیابت و فشارخون، عنوان کرده وبر ضرورت آشنایی کامل زوجین، قبل از ازدواج ،تاکید کرد.

 دکتر "شعبانی"،افزود:در مراحل پیش از ازدواج ،افراد به شیوه‌های گوناگون باهم آشنا شده، برخی‌ها از طریق دوستان یا اقوام معرفی ،برخی در محیط‌های کاری با یکدیگر آشنا شده ،عده‌ای هم از طریق مراجعه به وب سایت‌های ازدواج که با همکاری سازمان ورزش و جوانان راه‌اندازی شده، نسبت به انتخاب همسرشان اقدام می‌کنند.

این استاد دانشگاه ،افزود: این شیوه‌های آشنایی مهم بوده،ولی مهم‌تر از آن، روندی است که زوج‌ها قبل از ازدواج طی کرده و برای زندگی مشترک آماده می‌شوند.
دکتر "شعبانی" در ادامه،افزود:در زمینه آشنایی زوجین محدودیتی وجود ندارد، اما زمانی که آنها تصمیم به ازدواج می‌گیرند،بهره گیری از نظر اعضای خانواده ،دارای اهمیت فراوان بوده و اگر فکر می‌کنند که ممکن است تصمیم آنها هیجانی باشد، توصیه می‌شود از مشاور کمک گرفته و تصور نکنند که خودشان قادر به حل همه‌ مشکلات هستند، قبل ازدواج تعهدی وجود ندارد، اما اگر انتخاب صحیح نباشد، در آینده مشکلاتی ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه ،رفت‌وآمد زوج‌ها قبل از ازدواج ،باعث آشنایی آنهابا خصوصیات رفتاری و اخلاقی یکدیگرمی شود، گفت:در گذشته برخی از خانواده‌ها برای اینکه بفهمند پسری برای ازدواج مناسب است، تحقیقاتی را انجام می‌دادند، ولی امروزه این روش ها تاحدی کم رنگ شده است،در صورتی که ،زمانی که رفت‌وآمد وجود نداشته باشد، رفتارهای افراد و خانواده‌ها، نامعلوم باقی می ماند.

پرسیدن عیب نیست
دکتر "شعبانی" یکی از مهم‌ترین نکات در زمینه‌ آشنایی‌های قبل از ازدواج که به شناخت رفتارهای فردی کمک می‌کندرا«سوال پرسیدن» عنوان کردوناشناخته بودن رفتارها را ناشی از صحبت وسووال نکردن، دانست وافزود: درواقع رفتار‌ها تا زمانی که درباره‌ی آنها صحبت نشود، ناشناخته می‌مانند و بهتر است ،افراد در آشنایی‌های قبل از ازدواج باهم صحبت کنند و درباره‌ هر موضوعی که برایشان مهم است،از همسر آینده‌شان سووال كرده ،شاید قبل از ازدواج ،فرد خودش را از هر نظر خوب نشان ‌داده، اما وقتی حرف می‌زند، رفتارهایش معلوم می‌شودو وقتی افراد قبل از ازدواج باهم حرف می‌زنند بهتر است بدانند خیلی از حرف‌ها و نظرات قبل از ازدواج، در رفتارهای پس از ازدواج ظاهر می‌شوند.

هشداربرای اعتیاد و بیکاری

دکتر "افسانه شعبانی" ادامه داد:در برخی از جلسات مشاوره،مشاهده می شود که یکی از زوجین درباره‌ رفتارهایی حرف می‌زنند که قبل از ازدواج از همسرشان دیده و چشم‌پوشی کرده بودند، به‌طور مثال ،از قبل می‌دانسته‌اند همسرشان معتاد است یا کار ندارد، اما باز هم با او ازدواج کرده بودند

وی افزود:گاهی اوقات ،خانواده‌ها می‌گویند:طرف زن می‌گیرد، ازدواج می‌کند، بعد مشکلاتش حل می‌شود،اما اگر قبل از ازدواج، فردی تنبل و بیکار است، پس از ازدواج هم، چنین رفتاری را ادامه می‌دهد،پس لازم است قبل از ازدواج ،به وجود چنین رفتارهایی دقت شودکه البته،اشتغال مردها اهمیت زیادی داشته و مهم است مرد قبل از ازدواج ،توانایی مالی لازم را داشته و مستقل باشد،که در این کار،خانواده‌ها می‌توانند تا حدودی کمک کنند، اما  وقتی کمک‌های مالی خانواده بیشتر می‌شود، فرد از خانواده‌اش تأثیر گرفته و احتمال اینکه دخالت‌هایی از سوی خانواده ها پیش آمده که زوج‌ها را با مشکلاتی روبه‌رو کندبسیار است.

در این همایش ،از جوانان شرکت کننده جهت انجام معاینات و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت درسامانه یکپارچه بهداشت "سیب"،دعوت شد.

 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.
محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
عاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد که بهترین راهکار برای رونق طبیعت گردی، استفاده از توان جوامع محلی است.