ارسال شده توسط :

منبع :

زمان ارسال :

شنبه,14 شهریور 1394

ملا محمد شفيع

اشرف الکتاب ارسنجاني

مشاهير

خطاطي

نستعليق

هنرمندان ارسنجان

حاج ملا محمد شفیع ارسنجانی

از ديگر ستارگاني که در آسمان هنر درخشيد و قرآن هاي نفيس وي همواره زينت بخش موزه هاي بزرگ مي باشد، مرحوم حاج ملا محمد شفيع ارسنجاني است. او فرزند عالم و عارف و هنرمند نامي مرحوم حاج ملا علي عسکر است و مانند پدر بزرگوارش در علم و عرفان و هنر به بالاترين مرتبه ها دست يافت.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

محمد شفيع در سال 1250 ه.ق در ارسنجان به دنيا آمد و در همان محل به تحصيلات مقدماتي پرداخت. آن گاه براي تکميل علوم ادبي و ديني به شيراز رفت و مدت ها در اين دارالعلم به افاده و استفاده اشتغال ورزيد. وي در سال 1333 ه.ق در ارسنجان وفات يافت و در جوار پدر بزرگوارش به خاک سپرده شد.

محمد شفيع، نوشتن انواع خط را از پدر فرا گرفت تا به حد کمال رسيد و در حسن خط بدان پايه شهرت يافت که از طرف ناصرالدين شاه قاجار به « اشرف الکتاب » ملقب گرديد و نيز از طرف مظفرالدين شاه به دربار دعوت شد ولي به علت وارستگي از پذيرفتن دعوت شاه قاجار امتناع کرد.

اشرف الکتاب در نوشتن خطوط نسخ، ثلث، نستعليق، شکسته، رقاع و خط ناخن سرآمد اقران بود و عمر پر برکت خود را صرف کتابتقرآن مجيد نمود و بيش از چهل قرآن با خط نسخ بسيار زيبا نوشته است که در موزه هاي دنيا از جمله موزه آستان قدس رضوي (عليهالسّلام)، موزه مجلس شوراي اسلامي، موزه کاخ گلستان و موزه ملک نگهداري مي شود.

حاج ملا محمد شفيع علاوه بر خوش نويس بودن، نقاش چيره دست و شاعري توانا بود که از رموز ادب فارسي آگاهي کامل داشت و در اشعار خود گاهي « آثار » و گاهي « اشرف » تخلص مي کرد.

آنچه بيش از هر چيز روح تشنه ي محمد شفيع را سيراب مي کرد، علم و هنر وي نبود بلکه فراغت از اين ها و راز و نياز با معبود و خلوت دوست و اشک شبانگاهي بود که عطش او را فرو مي نشاند. چنان که گفته است:

« خوش کنج فراغت و حواس جمعي *** آتش به بخاري و چراغ و شمعي

در خلوت شب نياز و عجزي با دوست *** با آه جگر سوز و سرشک و دمعي »

فرصت الدوله درباره ي او چنين مي نويسد:

« آثار و هوالحاج محمد شفيع مدت ها در علوم عربيه و ادبيه رنجي کشيد تا از فضلاي عصر گرديد و در خط نسخ از مرحوم والد گذرانيده. شهدالله که پس از مرحوم ميرزا احمد ني ريزي خط مذکور را احدي به پايه مشاراليه ننوشته است، قولي است که جملگي برآنند. الحال اکثر به کتابت قرآن مجيد و فرقان حميد اشتغال دارد و در سرودن اشعار، خاصه غزل صاحب طبع سليم و ذوق مستقيم است ». آقا بزرگ تهراني در الذريعه درباره ي وي مي نويسد:

« ديوان آثار الحاج ملا محمد شفيع بن علي عسکر ذکره فرصت في ( عم ص 241 ) و قال انه کان خطاطاً استاداً في النسخ و کان شاعراً و اکثر شعره الغزل و مات و الده علي عسکر في 1302 »

سيد احمد ديوان بيگي نيز مي نويسد:

« نام ناميش حاجي ملا محمد شفيع، والد مغفورش حاجي ملا علي عسکر ارسنجاني مردي فقير مشرب، درويش مسلک با قدس و زهدي بود. في الجمله از علوم رسمي و کمالات هم بهره داشت و خط نسخ را خوش و شيرين مي نگاشت.

کلام الله مجيد و کتابت ادعيه خط او نزد اهلش خيلي مطبوع و مرغوب است اما خود آثار هم تحصيل مقدمات صرف و نحو و فقه و اصول کرده در نقاشي و چهره سازي نيز با ربط است. داراي حالت افتادگي و فقر و حسن اخلاق هم هست. اقسام خطوط را هم خوب مي نويسد. خاصه نسخ که فن اوست و آن را به کمال رسانيده است و ... »

استاد محمد نعمتي نسخ نويس زمان حاضر درباره ي وي مي گويد:

« الحق که مرحوم ملا محمد شفيع همه ي زيبايي خط نسخ را در طول تاريخ يک هزار ساله ي آن با تمام ظرافت ها در خطوط بي نظير خودش يک جا آورده و ... »

آثار خوشنویسی :

- کتابت " قران کریم " به خط نسخ و رقاع و خواص قرآن به خط  نستعلیق  که  در سال ۱۲۹۱ ه. ق. کتابت شده و در کتابخانه مجلس شورای اسلامی موجود است.

- یک قطعه خوشنویسی به خط نسخ و شکسته و نستعلیق خوش  که در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است.

- یک قطعه خوشنویسی  به خط ثلث و نسخ و رقاع و تعلیق و شکسته و نستعلیق که در سال ۱۲۹۱  ه. ق. کتابت شده و در مجموعه شخصی مرحوم مهدی بیانی موجود بوده است.

- مجموعه ادعیه ، به خط نسخ و رقاع خوش  که در حدود ۱۳۱۰ ه. ق. کتابت کرده است. و خطوط نسخ آن به قلم  میرزا نصرالله شیرازی است. این جلد نسخه نفیس را  محمود مذهب باشی شیرازی  تذهیب و تشعیر  نموده  است.این اثر در کتابخانه ملی ملک در تهران موجود است واز روی این اثر کتاب " ضیافت "  زیر نظر حسین عابدی و با مقدمه سید مجتبی حسینی در سال ۱۳۹۲ ه. ش.   در ۳۶۰ صفحه چاپ و منتشر شده است.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.
محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
عاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد که بهترین راهکار برای رونق طبیعت گردی، استفاده از توان جوامع محلی است.
جشنواره دانش‌آموزی آداب و رسوم بومی و محلی در ارسنجان برگزار شد.
ظرفیت‌های بومی محلی ارسنجان به نمایش گذاشته شد.