ارسال شده توسط :

منبع :

زمان ارسال :

یکشنبه,8 شهریور 1394

علي عسکر ارسنجاني

ميرزااقا

نستعليق

خطاطي

خوشنويسان ارسنجان

ملاعلی عسکر ارسنجانی

فارسنامه ي ناصري درباره ي وي مي نويسد: « ياقوت معدن عرفان و مقله ي حدقه ي زمان، عالم رباني و عارف صمداني ملا علي عسکر خوش نويس ارسنجاني از اين قصيه ( ارسنجان ) برخاسته و کسب اخلاق حميده و صفات پسنديده را از جناب ملا احمد نمود و بعد از وفات آن جناب مسالکش را حذوالحذو پيمود. کتابت کلام الله مجيد و هدايت عبادالله را شعار خود فرمود و خط نسخش خط نسخي بر خطوط استادان نسخ نويس کشيد و در سال 1302 ه.ق به رحمت ايزدي پيوست. خلفان صدقش کمال اکتسابان حاجي ملا محمد شفيع و ملا محمد حسين خوش نويسان ارسنجاني نعم الخلف آمده در خوش نوشتن خط نسخ مشهور گشته اند ».
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

(وف 1302 ق)، ادیب، عارف، خطاط، نقاش و شاعر. از اهالى قصبه‏ى ارسنجان شیراز و مردى درویش مسلك بود كه به ملااحمد ارسنجانى دست ارادت داده بود. از علوم رسمى و كمالات بهره داشت و خط نسخ را خوب مى‏نوشت و در نقاشى و چهره‏سازى نیز دست داشت. وى در زادگاه خود بدرود حیات گفت. از آثار او: دعاى صباح، جانمازى، دو صفحه‏ى اول مذهّب عالى نسخ و آخر رقاع كتابت خوش. ترجمه‏ى نستعلیق كتابت خفى عالى، حواشى شكسته خفى خوش، با رقم: «على عسكر الارسنجانى الشیرازى 1292»؛ قرآن جلد روغنى، به خط نسخ و آخر رقاع كتابت خفى عالى، با رقم: «على عسكر بن محمد شفیع الارسنجانى سنه 1253»؛ یك قطعه نسخ و رقاع كتابت عالى، با رقم: «وانا العبد الاقل على عسكر الارسنجانى 1281».

فارسنامه ي ناصري درباره ي وي مي نويسد:

« ياقوت معدن عرفان و مقله ي حدقه ي زمان، عالم رباني و عارف صمداني ملا علي عسکر خوش نويس ارسنجاني از اين قصيه ( ارسنجان ) برخاسته و کسب اخلاق حميده و صفات پسنديده را از جناب ملا احمد نمود و بعد از وفات آن جناب مسالکش را حذوالحذو پيمود. کتابت کلام الله مجيد و هدايت عبادالله را شعار خود فرمود و خط نسخش خط نسخي بر خطوط استادان نسخ نويس کشيد و در سال 1302 ه.ق به رحمت ايزدي پيوست. خلفان صدقش کمال اکتسابان حاجي ملا محمد شفيع و ملا محمد حسين خوش نويسان ارسنجاني نعم الخلف آمده در خوش نوشتن خط نسخ مشهور گشته اند ».

فرصت الدوله در آثار العجم چنين مي نويسد:

« از معارف سالکين و اکابر مجاهدين بوده و دست ارادت به مرحوم ملا احمد داده و در خط نسخ، خط نسخ بر خطوط متقدمين و متأخرين کشيده و ... »

و نيز حاجي نايب الصدر در طريق الحقايق چنين مي نويسد:

« ملا علي عسکر ارسنجاني که خط نسخ را چون ميرزا احمد ني ريزي نوشتي، معاش از تحرير نسخ ادعيه مرغوبه و کلام الله مجيد نمودي، جزيي بضاعت داشت و زاري و صراحت به احدي نبرد. اکثر به عبادت مشغول بود. با فقراء فروتني و با اغنيا تکبر نمودي، سن وي به مراحل هشتاد و دو سالگي رسيد ».

مرحوم ملا علي عسکر تا سال 1281 ه.ق سي و شش قرآن با خط نسخ زيبا نوشت. سي و

ششمين قرآن او هم اکنون در موزه ي آستان قدس رضوي (عليه السّلام) نگهداري مي شود. قرآني از ملا علي عسکر که در موزه ي کربلا نگهداري مي شود، در سال 1278 ه.ق کتابت شده است. قرآن ديگري از علي عسکر در مجموعه آقاي مهندس شريف امامي است که در سال 1253 ه.ق کتابت شده است.

از قرآن هاي به خط علي عسکر در ديگر موزه هاي دنيا نگهداري مي شود. از آن جمله مي توان به قرآني در موزه ي نجف اشرف، موزه ي کاخ چهل ستون و کتابخانه ي آقاي دکتر مهدوي اشاره کرد. به راستي که اين هنرمند مسلمان ايراني در تحرير کلام الله در نهايت اعتقاد و ايمان، هر آن چه داشته در طبق اخلاص نهاده و تقديم کرده است.

على عسكر ارسنجانى مشهور به میرزا آقا در هنر خطاطى و شعر از نوابغ بود. على عسكر در شعر «الحان» تخلص مى‏كرده است. قطعات بسیارى از مرحوم میرزا آقا به جاى مانده است كه از ذوق و ابتكار وى حكایت مى‏كند.
على عسكر در اوان جوانى چنان در هنر خط و نقاشى درخشید كه شهرت جهانى یافت و از طرف دولت هندوستان به آن كشور دعوت شد. سپس از آن كشور بازگشت و در شیراز بدرود حیات گفت و در حرم مطهر امامزاده سید حاج غریب شیراز مدفون گردید.
دعاى صباح، جانمازى، دو صفحه‏ى اول مذهب عالى نسخ و آخر رقاع كتابت خوش. ترجمه‏ى نستعلیق كتابت خفى عالى، حواشى شكسته خفى خوش با رقم:
«كتبه فى شهر ربیع‏الاول سنة اثنى و تسعین و مأتین بعد الالف من الهجرة على عسكر الارسنجانى الشیرازى» «1292» در مجموعه‏ى آقاى سلطان القرائى.
- قرآن جلد روغنى رقم «یا امیرالمؤمنین» نسخ و آخر رقاع كتابت خى عالى با رفم: «حسب‏الخواهش... میرزا عابد مستوفى شیرازى له الاعز... میرزا محمدرضا من شهور سنة ثلث و خمسین و مأتین بعد الاف من الهجرة... سمت اختتام پذیرفت. و انا العبد الاثم الخاطى الجانى العاصى الفانى على عسكر ابن محمد شفیع الارسنجانى سنة 1253».
- یك قطعه نسخ و رقاع كتابت عالى با رقم: «كتبه فى شهر ذى‏القعدةالحرام سنة احدى و ثمان و مأتین بعد الف من الهجرة النبویة المصطفویة و انا العبد الاقل على عسكر الارسنجانى 1281» در مجموعه‏ى بیانى.

 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.
محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
عاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد که بهترین راهکار برای رونق طبیعت گردی، استفاده از توان جوامع محلی است.
جشنواره دانش‌آموزی آداب و رسوم بومی و محلی در ارسنجان برگزار شد.
ظرفیت‌های بومی محلی ارسنجان به نمایش گذاشته شد.