ارسال شده توسط :

منبع :

پایگاه خبری شیراز

زمان ارسال :

شنبه,18 دی 1395

محیط زیست

معصومه ابتکار

دریاچه بختگان

برنامه مدیریت زیست‌بومی مشارکتی بختگان اجرایی می‌شود

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: برنامه مدیریت زیست‌بومی مشارکتی بختگان که با حضور ذی‌نفعان در دست تدوین بوده طی ماه‌های آینده نهایی می‌شود.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

معصومه ابتکار در پیامی به کاروان «ما صدای بختگان هستیم» عنوان  کرد: تالاب‌های ایران در خشکسالی‌های اخیر و تحت شرایط تغییر اقلیم که یک پدیده جهانی است، دچار تهدید و آسیب‌های فراوان شده است. متأسفانه سیاست‌های مقطعی و فشار بخش‌های کشاورزی و صنعت نیز با برداشت بی‌رویه از منابع آب سطحی و زیرزمینی مزید بر علت بوده که حقابه طبیعی تالاب‌ها و رودخانه‌ها نیز در این میان نادیده گرفته‌ شده است.

وی افزود: این مشکل در دولت یازدهم، موجب تغییر جهت کلی در بسیاری از سیاست‌های کشور شده و حق آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها و توجه به کاهش برداشت از ذخایر آب به‌ویژه آب‌های زیرزمینی در سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های توسعه در کشاورزی، صنعت و امور شهری مورد توجه قرار گرفته است.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست تصریح کرد: دولت همچنین موضوع ارزیابی زیست‌محیطی سدها و طرح‌های انتقال آب را جدی دانسته و اجرایی کرده است.

وی با بیان اینکه تالاب بختگان نگینی ارزشمند در میان 13 تالاب دیگر استان فارس به شمار می‌رود، ابراز داشت: برنامه مدیریت زیست بومی در یک فرآیند مشارکتی با حضور تمام ذی‌نفعان در دست تدوین بوده که در سفر اخیرم به فارس گزارش آن ارائه و مقرر شد طی ماه‌های آینده نهایی شود ضمن این‌که در کارگروه استانی و شورای عالی آب نیز موضوع تأمین حق آبه تالاب‌های حوزه بختگان مورد تأکید و پیگیری قرار دارد.

ابتکار اضافه کرد: بختگان ابتدا متعلق به مردم منطقه و سپس متعلق به همه ایران است و احیای این تالاب و دیگر تالاب‌های استان و کشور، به اصلاح الگوی کشت و شیوه آبیاری و تأمین حق آبه‌ها با مشارکت مردم، روستاییان و عشایر وابسته است و در عین حال، تشکل‌ها و فعالین محیط‌زیست سهم مهمی در آگاهی‌بخشی و جلب مشارکت مردم محلی و کشاورزان در این روند دارند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز در جریان سفر به استان فارس و حضور در کاروان بختگان گفت: در توابع ارسنجان و حوالی روستای جمال‌آباد همچنان با مجوز وزارت نیرو در حال کف‌شکنی چاه‌ها و رفتن به ژرفای بیش از 200 متر هستند که این موضوع در شرایط فعلی بختگان بسیار عجیب است.

محمد درویش افزود: ظاهراً هنوز قانونی در وزارت نیرو وجود دارد که به مالکان چاه‌های مجاز این اختیار را می‌دهد، چنانچه آبدهی چاهشان کاهش یابد، می‌توانند اقدام به کف‌شکنی کنند و مشخص نیست چگونه چنین سکوت و انفعالی را می‌توان توجیه کرد.

وی تصریح کرد: مدیران آبفا باید نسبت به تغییر این قانون اقدام عاجل کرده و پاسخ دهند که چگونه خود به مالکین چاه، حتی در دشت‌های بحرانی و ممنوعه، مجوز کف‌شکنی می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه غیرمجاز از چاه‌های مجاز، به‌ مراتب خطرآفرین‌تر از معدود چاه‌های غیرمجاز است، افزود: آیا بهتر نیست علاوه بر پلمب چاه‌های غیرمجاز و به‌جای تعادل‌بخشی سفره‌های آب زیرزمینی، نخست مهار کف‌شکنی قانونی را متوقف کنیم تا شاهد افزایش روستاهای متروکه در سلطان شهر و سایر نقاط این شهرستان نباشیم.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


جشنواره دانش‌آموزی آداب و رسوم بومی و محلی در ارسنجان برگزار شد.
ظرفیت‌های بومی محلی ارسنجان به نمایش گذاشته شد.
مجموعه مقالات تاریخ مدرسه علمیه سعیدیه ارسنجان توسط حوزه هنری فارس در قالب کتاب منتشر می شود.
به مناسبت هفته پژوهش نگارخانه ماه حوزه هنری انقلاب اسلامی میزبان آثار قرآن نویسی و نسخ خوشنویسی خاندان ارسنجانی است.
طی حکمی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، صمد ابراهیمی به عنوان رئیس جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان ارسنجان معرفی شد.