ارسال شده توسط :

منبع :

پایگاه خبری شیراز

زمان ارسال :

شنبه,18 دی 1395

محیط زیست

معصومه ابتکار

دریاچه بختگان

برنامه مدیریت زیست‌بومی مشارکتی بختگان اجرایی می‌شود

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: برنامه مدیریت زیست‌بومی مشارکتی بختگان که با حضور ذی‌نفعان در دست تدوین بوده طی ماه‌های آینده نهایی می‌شود.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

معصومه ابتکار در پیامی به کاروان «ما صدای بختگان هستیم» عنوان  کرد: تالاب‌های ایران در خشکسالی‌های اخیر و تحت شرایط تغییر اقلیم که یک پدیده جهانی است، دچار تهدید و آسیب‌های فراوان شده است. متأسفانه سیاست‌های مقطعی و فشار بخش‌های کشاورزی و صنعت نیز با برداشت بی‌رویه از منابع آب سطحی و زیرزمینی مزید بر علت بوده که حقابه طبیعی تالاب‌ها و رودخانه‌ها نیز در این میان نادیده گرفته‌ شده است.

وی افزود: این مشکل در دولت یازدهم، موجب تغییر جهت کلی در بسیاری از سیاست‌های کشور شده و حق آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها و توجه به کاهش برداشت از ذخایر آب به‌ویژه آب‌های زیرزمینی در سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های توسعه در کشاورزی، صنعت و امور شهری مورد توجه قرار گرفته است.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست تصریح کرد: دولت همچنین موضوع ارزیابی زیست‌محیطی سدها و طرح‌های انتقال آب را جدی دانسته و اجرایی کرده است.

وی با بیان اینکه تالاب بختگان نگینی ارزشمند در میان 13 تالاب دیگر استان فارس به شمار می‌رود، ابراز داشت: برنامه مدیریت زیست بومی در یک فرآیند مشارکتی با حضور تمام ذی‌نفعان در دست تدوین بوده که در سفر اخیرم به فارس گزارش آن ارائه و مقرر شد طی ماه‌های آینده نهایی شود ضمن این‌که در کارگروه استانی و شورای عالی آب نیز موضوع تأمین حق آبه تالاب‌های حوزه بختگان مورد تأکید و پیگیری قرار دارد.

ابتکار اضافه کرد: بختگان ابتدا متعلق به مردم منطقه و سپس متعلق به همه ایران است و احیای این تالاب و دیگر تالاب‌های استان و کشور، به اصلاح الگوی کشت و شیوه آبیاری و تأمین حق آبه‌ها با مشارکت مردم، روستاییان و عشایر وابسته است و در عین حال، تشکل‌ها و فعالین محیط‌زیست سهم مهمی در آگاهی‌بخشی و جلب مشارکت مردم محلی و کشاورزان در این روند دارند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز در جریان سفر به استان فارس و حضور در کاروان بختگان گفت: در توابع ارسنجان و حوالی روستای جمال‌آباد همچنان با مجوز وزارت نیرو در حال کف‌شکنی چاه‌ها و رفتن به ژرفای بیش از 200 متر هستند که این موضوع در شرایط فعلی بختگان بسیار عجیب است.

محمد درویش افزود: ظاهراً هنوز قانونی در وزارت نیرو وجود دارد که به مالکان چاه‌های مجاز این اختیار را می‌دهد، چنانچه آبدهی چاهشان کاهش یابد، می‌توانند اقدام به کف‌شکنی کنند و مشخص نیست چگونه چنین سکوت و انفعالی را می‌توان توجیه کرد.

وی تصریح کرد: مدیران آبفا باید نسبت به تغییر این قانون اقدام عاجل کرده و پاسخ دهند که چگونه خود به مالکین چاه، حتی در دشت‌های بحرانی و ممنوعه، مجوز کف‌شکنی می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه غیرمجاز از چاه‌های مجاز، به‌ مراتب خطرآفرین‌تر از معدود چاه‌های غیرمجاز است، افزود: آیا بهتر نیست علاوه بر پلمب چاه‌های غیرمجاز و به‌جای تعادل‌بخشی سفره‌های آب زیرزمینی، نخست مهار کف‌شکنی قانونی را متوقف کنیم تا شاهد افزایش روستاهای متروکه در سلطان شهر و سایر نقاط این شهرستان نباشیم.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


در آخرین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی ، از 10 اثر برگزیده استان فارس و در راس آن ها آثاری از محمد حسین ابراهیمی و الله یار خادمیان تجلیل شد.
متقاضیان کار در ارسنجان، تسهیلات با کارمزد ۱۸ درصد دریافت می کنند.
در دو تصادف جداگانه در محور های ارسنجان-خرامه وارسنجان-آباده طشک ،سه نفر از هموطنان جان باخته وشش نفر مصدوم شدند.
توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدارصنعتی مهمترین راهبرد توسعه شهرستان ارسنجان است.
بهره برداری از فریزر بانک خون اهدایی خیرین به آزمایشگاه بیمارستان حضرت ولی عصر (عج)ارسنجان،آغاز شد.