ارسال شده توسط :

منبع :

ایرنا

زمان ارسال :

یکشنبه,31 مرداد 1395

مرکز بهداشت و درمان

ظرح جامع سلامت

مراقبان سلامت نگاه پیشگیرانه را در خانواده ها تقویت کنند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیرازدربازدید ازمرکزجامع سلامت شماره یک شهری ارسنجان بر تقویت خدمات فعال مراقبان سلامت تاکید کرد و بیان داشت:مراقبان سلامت نگاه پیشگیرانه را در خانواده ها تقویت کنند.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

مرکز بهداشتی درمانی شهرستان ارسنجان

به گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز،دکتر محمد هادی ایمانیه دراین برنامه بازدید با اشاره به اینکه خدمات مراقبان سلامت بیش از پیش فعال باشد،افزود:با توجه به نقش موثری که اجرای طرح تحول نظام سلامت در گام بهداشتی داشته و این اقدام در فارس، به صورت ویژه، به صورت ادغام یافته با برنامه پزشک خانواده شهری در حال انجام است، می بایست به شکل فعال تری، نگاه پیشگیرانه را در خانواده ها تقویت کنیم.
ایمانیه گفت: لازم است مراقبان سلامت، علاوه بر خدمت رسانی به مراجعان مراکز خدمات جامع سلامت، فعالیت های خود را از حالت غیرفعال به سوی فعال پیش برده و حتی با مراجعه به در منازل مردم، آنان را نسبت به وضعیت سلامت خود آگاه کنند.
به گفته وی برنامه ریزی برای توسعه سازمان های حامی سلامت،ارزیابی عملکرد سفیران سلامت در ارتقای سلامت فردی، خانوادگی، اجتماعی ، تر بیت سفیران سلامت از طریق نیازسنجی آموزشی و برنامه ریزی برای شناسایی سفیران سلامت در بین جمعیت تحت پوشش از رویکردهای اصلی مراقبان سلامت است .
وی اضافه کرد: با کمک طرح پزشک خانواده، اکنون بیش از 57هزار فرد مبتلا به فشارخون بالا و بیش از 36هزار مبتلا به دیابت، از بیماری خود آگاهی یافته اند که همین امر موجب پیشگیری از بروز آسیب های بعدی در این افراد و نویدبخش زندگی بهتر برای آنان در آینده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اظهارداشت:لازم است با جلب اعتماد مردم، خودمراقبتی را درآنان تقویت کنیم خودمراقبتی به منزله آن است که ما برای حفظ سلامت وشادابی خود، کارهای روزمره کوچکی انجام دهیم تا زندگی بهتر و سالم تری داشته باشیم .
ایمانیه با برشمردن اهداف خودمراقبتی در نظام سلامت گفت : خودمراقبتی شامل اقداماتی آموختنی ، آگاهانه و هدفمند است که هر فردی برای خود، خانواده و دیگران انجام می دهد تا سالم بماند، از سلامت جسمی و روانی خود حفاظت کند، نیازهای اجتماعی خود را برآورده سازد، از بیماری ها یا حوادث پیشگیری کند، از ناخوش ها و بیماری های مزمن مراقبت کند و نیز از سلامت خود بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کند. 
وی ادامه داد : خود مراقبتی به وضوح موجب افزایش کارآیی و مهارت های فردی ما می شود.
قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این بازدید، گفت:با توجه به آغاز به کار ورود ثبت اطلاعات در سامانه 'سیب'، شبکه بهداشت بهداشت و درمان ارسنجان توانسته است تاکنون، به رتبه سوم استان در ورود اطلاعات در این سامانه دست یابد.
دکتر عبدالرسول همتی بر نقش موثر ورود اطلاعات در این سامانه،در توسعه کیفی مراقبت های بهداشتی، تاکید کرد.
همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و هیات همراه، در این بازدید، با مردم مراجعه کننده به مرکز گفت و گو کرده و میران رضایتمندی آنان از ارایه خدمات طرح تحول نظام سلامت و پزشک خانواده را ارزیابی کردند.
افزایش تعداد پزشکان خانواده و ساعت کار آنان با توجه به استقبال مردم از خدمات این برنامه، توسعه خدمات دندانپزشکی این مرکز جامع سلامت، افزایش ساعات کار مرکز بهداشتی درمانی روستایی 'شوراب' تا ساعت 22 شب، از جمله موارد مورد بررسی در این بازدید بود.
مرکز جامع سلامت شماره یک شهری ارسنجان، به عنوان مرکز خدمت رسانی به مردم این شهرستان، هم اکنون با 6پزشک خانواده که سه پزشک خصوصی و سه پزشک هم دولتی هستند، همچنین وجود آزمایشگاه و کلینیک دندانپزشکی، ارایه خدمت می کند.
ایمانیه و هیات همراه، در ادامه از پروژه ساخت بیمارستان جدید ارسنجان، بازدید کردند.
این بیمارستان با 64تخت، در حال ساخت بوده که فاز یک آن به پیشرفت حدود 30درصدی رسیده است.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.