ارسال شده توسط :

منبع :

خبرگزاری جمهوری اسلامی

زمان ارسال :

سه شنبه,22 تیر 1395

شهدای ارسنجان

شهید عزیز یار محمودی

شهید عزیز یارمحمودی اسطوره جاودان جبهه کوشک

ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران با شکوه و پر حماسه هشت سال دفاع مقدس بیش از 48 هزار شهید والامقام و سرافراز را تقدیم آرمان های نظام اسلامی کرده که شهید سرهنگ دوم عزیز یارمحمودی یکی از این سربازان ولایت مدار است، افسر مقتدر و شجاعی که در منطقه کوشک آسمانی شد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

شهدای ارسنجان

شهید عزیز یار محمودی فرزند لطفعلی در صبحگاه یکی از روزهای سال 1328 در شمال شرقی شیراز، شهرستان ارسنجان پا به عرصه وجود نهاد. خانواده او که تازه داغ جوان خود را دیده بود با تولد این فرزند چراغ کم سوی زندگی اش روشن تر شد. 
لطفعلی نام کودک تازه به دنیا آمده خود را عزیز نهاد. عزیز مراحل کودکی را در خانواده خود با درک تعالیم اسلام در کنار پدر و مادری مومن خود سپری کرد. 
دوران تحصیلاتش را از مدرسه ابتدایی در دبستان سالار شروع و دوران دبیرستان را تا کلاس نهم در مدرسه شهید اسکندری فعلی ادامه داد و برای ادامه تحصیل به شیراز آمد و در دبیرستان فرصت که از مذهبی ترین مدارس آن زمان بود، مشغول به تحصیل شد و تا دوران تحصیل بدین منوال گذشت. 
وی در تاریخ اول مهر 1348از طریق شرکت در کنکور ورودی دانشکده افسری به استخدام ارتش در آمد؛ دوران پر فراز و نشیب دانشکده در حال سپری شدن بود. جو حاکم بر دانشکده و دانشجویان، موجب خلاء فکری او می گردید که می بایستی از طریقی این خلاء را پر می کرد. با راهنمایی برخی از هم دوره ای ها به صورت مخفیانه پایش به حسینیه ارشاد باز شد. پس از مدتی عزیز فعالیت خود را گسترده تر کرد و با توزیع محرمانه جزوات و نوارهای حضرت امام(ره) بین دوستان و آشنایان روحیه مذهبی خود را تقویت و حفظ کرد.
شهید یارمحمودی پس از طی دوره سه ساله دانشکده در تاریخ یکم مهر 1351 در رشته زرهی به درجه ستوان دومی نائل آمد و پس از مدت به شیراز منتقل می شود.
اخلاق، خوش فکری، تدین و تندرستی عزیز زبانزد دوستان بود و در سال 1358 ازدواج کرد.
با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری زعیم عالیقدر حضرت امام خمینی(ره) افسر جوان ما رسماً افسر اسلام گردید. دیگر دلهره خدمت نداشت، زیرا خود را سرباز اسلام می دانست. با وجود اینکه تازه تشکیل زندگی داده بود، میل و رغبتش به خدمت بسیار زیاد بود، زیرا به آرزوی دیرینه ای رسیده و راه خود را پیدا کرده بود. لطف الهی فرزندی به وی عنایت می کند که نامش را امید می گذارد.
وی در سال 1363 به تیپ 37 زرهی منتقل و به فرماندهی گروهان «چون مائو» منصوب و سپس به لشکر 92 زرهی اهواز انتقال یافت.
روزها سپری می شد و جبهه جنگ به همراه کانون گرم خانواده اداره می گشت خداوند دو فرزند دیگر به وی عنایت فرمود که نام یکی را الهام و نام دیگری را الناز نهاد. 
کم کم حال و هوای عزیز تغییرکرده، یاد و خاطرات همرزمان شهیدش دل او را به درد می آورد. نه درد مردن بلکه درد دوری. اما همیشه امیدوار بود چرا که راه پرفروغ شهادت همواره به روی عشاق باز بود، کافی بود که کمی تلاش کنی، تلاشی از جنس حماسه و پایداری. دیگر وقتی به خانه می رفت بچه ها را طوری دیگر می بوسید. انگار که دیدار آخر است. 
به هر حال موعد مقرر فرا رسید و او که یک از آرزوهایش رسیدن به مقام شاخص شهادت بود، محقق شد؛ او در زمان شهادتش فرماندهی گردان 238 لشکر 92 زرهی را برعهده داشت.
عزیز سرانجام در ساعت 18:30 عصر چهارم خرداد 1365 هنگام سرکشی از مواضع رزمندگان اسلام بر اثر اصابت ترکش خمپاره دشمن بعثی به لقاءالله پیوست و شربت شهادت را نوشید.
آری در آن روز، ناگهان صدای صوت خمپاره همه را بر زمین دراز کش کرد...
صدای سربازان بلند شد، جناب سرگرد، جناب سرگرد... اما صدایی شنیده نمی شد. گرد و خاک که نشست، چهره نورانی عزیز مشخص شد. ترکش خمپاره او را به آرزویش رسانده بود. صدای ناله همه منطقه کوشک را فرا گرفته بود. اما عزیز هنوز خوشحال بود... خوشحال تر از همیشه...
یاد و نام این شهید سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران برای همیشه در تاریخ ماندگار حماسه و ایثار این مرز و بوم گرامی باد.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:
برگزاری جشنواره های غذای سالم و زنگ میوه وصبحانه سالم ، درشهرستان ارسنجان
دردومین روز از هفته سلامت، زنگ سلامت در مدرسه هجرت ارسنجان ،به صدا در آمد.
خبر تعطیلی و خوابیدن بازار کار کارخانه ها گرچه در روزهای قبل، بازار بعضی از رسانه ها را داغ کرد اما دروغ بودن این خبر، مانند آب سردی بر سر مخاطبان ریخته شد. به گزارش پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی؛ خبر تعطیلی کارخانه داروگر در ابتدا شوک آور بود، چراکه برای بسیاری از مردم، شامپوهای زردرنگ به اصطلاح تخم مرغی داروگر که در سال های دهه شصت تنها شامپوی بی رقیب کشور بود، حکم نوستالژی دارد. اما این خبر پس از انتشار، با تکذیب قاطعانه مسوولان شرکت سهامی عام کف روبرو شد.
همزمان با فرا رسیدن ایام مبعث رسول گرامی اسلام (ص) دو پروژه ورزشی با حضور مسئولان در شهرستان ارسنجان افتتاح و به بهره برداری رسید.
خطیب جمعه شهرستان ارسنجان،بخشی از خطبه این هفته خود را ،به تبیین شعار روز جهانی بهداشت وهفته سلامت ،اختصاص داد.