ارسال شده توسط :

منبع :

باشگاه خبرنگاران جوان

زمان ارسال :

چهارشنبه,28 بهمن 1394

مديريت منابع ابي

بحران خشکسالي

کشاورزي

دشت هاي ارسنجان

مراتع ارسنجان

همکاري ژاپني ها در مديريت اب شهرستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس گفت: طی سال های گذشته سعی شده با استفاده از حضور نمایندگان موسسه مورانومیرای در ایران، متخصصان بومی این طرح در کشور آموزش ببینند تا بتوان به تدریج این الگو را در همه استان ها به اجرا در آورد. - حمیدرضا دهقانی به سیاستهای وزارت نیرو در حفظ منابع آبهای زیرزمینی اشاره کرد و یکی از برنامه های اصلی را رویکرد مشارکتی در امر حفاظت و بهره برداری با مشارکت بهره برداران در قالب تشکلها و تعاونی ها عنوان کرد ...
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

حمیدرضا دهقانی به سیاستهای وزارت نیرو در حفظ منابع آبهای زیرزمینی اشاره کرد و یکی از برنامه های اصلی را رویکرد مشارکتی در امر حفاظت و بهره برداری با مشارکت بهره برداران در قالب تشکلها و تعاونی ها عنوان کرد.
وی تصریح کرد: قبل از ورود دولت به بحث آب، توزیع آب در تمام نقاط استان توسط مردم انجام می گرفت که در طرحهای طرح احیا و تعادل بخشی هم ایجاد تشکل های آب بران و حمایتهای فنی و مالی از این بخش مورد تاکید قرار گرفته است.
دهقانی ابراز امیدواری کرد با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صحیح در میان مردم این منطقه، کار حفاظت از منابع آبهای زیرزمینی در دشت ارسنجان به خوبی صورت گیرد.
وادا نماینده موسسه مورانومیرای با اشاره به برگزاری چند دوره آموزشی در ایران، به بحران آب در ایران اشاره کرد و با تاکید بر اینکه در قرآن مسلمانان خداوند گفته است که آب را به اندازه از آسمان فرو فرستاده، استفاده درست و دقیق آنرا توسط مردم ضروری دانست و افزود: اگر کمبود آب داریم یعنی آب را اضافه مصرف می کنیم اما صحبت از گذشته چاره ساز نیست و باید فکری به حال آینده کرد.
وی در خصوص اصول پیاده سازی مدیریت مشارکتی گفت: اگر چه همیشه بخشی از جامعه کشاورزان از سطح تحصیلات لازم برخوردار نیستند، اما کم سوادی نشانه کم خردی نیست و باید سعی کنیم مسائل را از دیدگاه آن ها بنگریم و تلاش کنیم تا نقطه نظرات آن ها به ما منتقل شود. 
وادا افزود: ما موظف هستیم آمار و اطلاعاتی را که مدیران از آن آگاه هستند به بهره برداران منتقل کنیم؛ این فعالیت یک کار تخصصی است که به سادگی رخ نمی دهد با این حال ما موفق شده ایم در کشور هند که سطح سواد کشاورزان بسیار پایین تر از کشاورزان ایرانی است، آمار و اطلاعات آب و کشاورزی را به آن ها منتقل کنیم. بنابراین در ایران هم به کمک تسهیلگران این کار قابل اجرا است و بدیهی است موفقیت های بیشتری کسب خواهیم کرد. 
وی ابراز خرسندی کرد که در دشت ارسنجان هنوز قناتها فعال هستند و ضمن بازدید میدانی از شهرستان ارسنجان و شنیدن نقطه نظرات بهره برداران، برنامه تسهیلگری قابل اجرا در این دشت را مورد بررسی قرار داد.
دشت ارسنجان یکی از 5 دشت پایلوت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در فارس است که مطالعات ایجاد و راه اندازی تشکل های آب بران برای آن صورت می گیرد.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید،دانش آموزان مدارس ارسنجان ،برای مقابله با بیماری پدیکلوزیس ،معاینه می شوند.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و هیات همراه از بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) ارسنجان، بازدید کردند.
به همت ماموران نیروی انتظامی شهرستان ارسنجان ، ۱۲۶ هزار و ۵۰۰ نخ سیگار خارجی قاچاق کشف کنند.
فرمانده نیروی انتظامی ارسنجان از کشف کالای قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال در آن شهرستان خبر داد.
نماینده فارس در مجلس خبرگان رهبری گفت: افرادی که در راس دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته‌اند باتقوا، متعهد، مجرب و دلسوز نظام، مردم و کشور هستند و بی‌شک رشد و توسعه این دانشگاه را رقم خواهند زد، من این اتفاق را به فال نیک می‌گیرم و اگر این مجموعه ارزشمند ایده‌آل باشد می‌تواند برکات فراوانی را برای همه در پی داشته باشد.