ارسال شده توسط :

حلیمه زارع

منبع :

خبرگزاری تسنیم

زمان ارسال :

پنج شنبه,27 تیر 1398

جاده خرامه ارسنجان

مسئولان در خواب ناز!!!

سرعت لاک‌پشتی محور ارسنجان ـ خرامه پس از ۱۰ سال

محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

 

احداث راه‌های مواصلاتی از جمله شاخص‌های توسعه در هر منطقه‌ای است. این موضوع در استان فارس به عنوان یکی از استان‌های مهم کشور در حوزه ترانزیت و مسافر اهمیت بیشتری دارد اما بسیاری از محورهای استان به دلایلی از جمله کمبود اعتبار دچار وقفه شده یا به کندی پیش می‌رود. 

همین امر سبب مشکلات زیادی برای مردم شهرستان‌های درگیر این پروژه‌ها و بروز تصادفات زیاد شده است. یکی از محورهای مهم استان فارس محور ارسنجان - خرامه است که تکمیل آن می‌تواند 2 شهرستان ارسنجان و خرامه را از بن‌بست خارج کند و نقش مهمی در توسعه این دو شهرستان دارد. 

جزئیات محور ارسنجان - خرامه 

این محور از سال 87 شروع شده اما هنوز تکمیل نشده است. براساس اطلاعات گرفته شده از نمایندگی شرکت ساخت و توسعه راه‌ها در استان فارس این محور  از مومن آباد سروستان شروع می‌شود و تا ارسنجان 80 کیلومتر است که 24 کیلومتر آن یعنی از مومن‌آباد تا تقاطع مهرآباد به بهره‌برداری رسیده است.

بنا بر همین اطلاعات 16 کیلومتر از این پروژه در مرحله 80 درصد پیشرفت فیزیکی است و 30 کیلومتر آن نیز در در مرحله مطالعه است. 10 کیلومتر این مسیر نیز در حوزه اختیارات اداره راه و شهرسازی استان فارس است که به گفته تقوی، کارشناس این پروژه در اداره راه و شهرسازی این 10 کیلومتر در دست اقدام و در حال انجام است. 

همچنین به گفته غلام‌پور، روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان فارس به دلیل تعدد پروژه‌ها تقسیم و تخصیص اعتبارات اولویت‌بندی  و براساس اهمیت به آن رسیدگی می‌شود. 

محمدمهدی برومندی، نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد نیز در همین رابطه خبری را منتشر کرده است. به گفته وی عملیات تکمیل پروژه در قطعه 10 کیلومتری ( قطعه‌ای که در اختیار راه و شهرسازی استان فارس است) آغاز شده و به طور همزمان آسفالت 2 کیلومتر آخر و تکمیل آخرین پل در حال انجام است. 

برومندی همچنین در تاریخ 15 تیرماه امسال از دیدارش با معاون فنی، زیربنایی و امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه خبر داده و این دیدار را برای اخذ اعتبار و تکمیل پروژه عنوان کرده است. 

مطالبه مردم و عضو مجلس خبرگان رهبری 

این موضوع در حالی است که مردم این منطقه به ویژه شهرستان‌های خرامه و ارسنجان از تصادفات این محور گلایه دارند و معتقدند تا زمانی که راه کامل نشود مردم این دو شهرستان در بن‌بست قرار گرفته‌اند. 

به گفته یکی از اهالی خرامه که تماسی با خبرگزاری تسنیم داشته است، عمده منبع درآمد مردم شهرستان خرامه کشاورزی است حال با توجه به خشکسالی و کاهش تولید کشاورزی اگر راه کامل شود امکان استفاده از دیگر ظرفیت‌های شهرستان به وجود می‌آید. 

همچنین شهروند دیگری به نام رحیمی نیز از تصادفات این محور سخن گفته است. به گفته وی در یک ماه گذشته تصادفات بسیاری در این محور رخ داده که غم‌انگیزترین آنها تصادف یک عروس و داماد بوده است. 

رسیدگی فوری به جاده ارسنجان- خرامه 

تصادفات در این محور به اندازه‌ای قابل توجه است که آیت‌الله علی‌اکبر کلانتری، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری طی نامه‌ای خطاب به مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس خواستار رسیدگی فوری و جدی جاده میان شهر ارسنجان به توابع این شهرستان و مسیر منتهی به خرامه شد.

در بخشی از متن این نامه آمده است « بنابر اطلاعات واصله و نیز شکایات مردمی درباره این جاده, همواره شاهد تصادفات پرخطر و کشته و مصدوم شدن تعداد قابل توجهی از مردم عزیز منطقه هستیم که به گفته شاهدان محلی علت اصلی این فجایع, نامطلوب و ناامن بودن این جاده است. انتظار می رود جهت جلوگیری از این وقایع ناگوار و حفظ جان مردم‌, دستور رسیدگی سریع و قاطع فرمائید». 

این محور منتهی به لار، جهرم و بندرعباس است و کمربندی شرق شیراز محسوب می‌شود، تکمیل آن فاصله بندرعباس تا مرکز کشور را 120 کیلومتر کوتاه‌تر می‌کند که می‌تواند نقش مهمی در صرفه‌جویی سوخت داشته باشد. 

همچنین تکمیل آن شهرهای در طول این پروژه را در مسیر توسعه قرار می‌‌دهد بنابراین همت بر تسریع آن منفعت چندجانبه را برای استان در پی دارد. 

 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.