ارسال شده توسط :

-

منبع :

خبرگزاری مهر

زمان ارسال :

چهارشنبه,10 بهمن 1397

مدرسه سعیدیه

تاریخچه

چاپ کتاب

توسط حوزه هنری فارس

مجموعه مقالات «تاریخ مدرسه علمیه سعیدیه» ارسنجان منتشر می شود

مجموعه مقالات تاریخ مدرسه علمیه سعیدیه ارسنجان توسط حوزه هنری فارس در قالب کتاب منتشر می شود.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب در واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس و به کوشش محمد حسین ابراهیمی در حال تهیه است.

ابراهیمی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: مدرسه علمیه سعیدیه در سال ۱۰۸۵ قمری توسط خیر نیکوکار حاج سعید ارسنجانی ساخته شده و از مهمترین پایگاه های علمی و آموزشی فارس محسوب می شود.

وی ادامه داد: در دوره ساخت این مدرسه که مربوط به دوره صفویه است، بین شیراز و اصفهان که مهمترین پایگاه های علمی و آموزشی آن زمان محسوب می شدند هیچ مدرسه علمیه ای وجود نداشت.

وی بیان کرد: به همین لحاظ حاج سعید ارسنجانی اقدام به تاسیس این مدرسه علمیه می کند.

ابراهیمی ادامه داد: در گذر تاریخ مدرسه سعیدیه محور تغییر و تحولات سیاسی ، فرهنگی، اجتماعی و هنری در منطقه بوده و علما، روحانیون و هنرمندان شهیری در این مدرسه به تدریس و تحصیل پرداخته اند.

وی عنوان کرد:  مدرسه سعیدیه را می توان یک مکان‌رویداد تاریخی و فرهنگی دانست.

این نویسنده و پژوهشگر عنوان کرد: تاکنون درباره مدرسه سعیدیه اقدام پژوهشی قابل توجهی صورت نگرفته  از این رو در این مجموعه مقالات پژوهشی  به جوانب مختلف مدرسه سعیدیه ارسنجان از جمله حوزه معماری، جریان شناسی فرهنگی، دینی و هنری آن پرداخته خواهد شد.

ابراهیمی اضافه کرد: با توجه به اینکه پیشینه پژوهشی درباره این مدرسه علمیه وجود نداشته و در منابع تاریخی فارس اشاره های بسیار کوتاهی به آن شده است، در ابتدا نسبت به گردآوری اسناد تاریخی درباره این مدرسه از دوره صفویه تا دوره پهلوی  از مجموعه های خانگی اقدام شده و سپس از پژوهشگران بومی و محلی ارسنجان که اشراف کامل به اسناد مذکور داشته اند خواسته شد تا متناسب با موضوع تحقیق ، نسبت به نگارش مقاله اقدام کنند.

وی افزود: این مجموعه شامل فصل هایی نظیر چگونگی تاسیس مدرسه سعیدیه،  مدرسه سعیدیه و هنر اسلامی ، مدرسه سعیدیه و موقوفات، مدرسه سعیدیه و مفاخر علمی و فرهنگی، معماری مدرسه سعیدیه و ... است.

این پژوهشگر  بیان کرد: فرآیند نگارش مقالات به پایان رسیده و توسط واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان فارس منتشر خواهد شد.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.