ارسال شده توسط :

-

منبع :

فارس نیوز

زمان ارسال :

پنج شنبه,28 تیر 1397

جهاد کشاورزی

کشت گندم

با مشارکت جهاد کشاورزی ارسنجان ارسنجان برگزار گردید

آموزش برای تولید محصول سالم/ تیرماه گندمی برای کشاورزان ارسنجان

مشتی محمد امسال در مزرعه‌اش گندم خوبی به عمل آورده است و نسبت به هر سال پیش‌بینی برداشت محصول بیشتری می‌کند. وقتی با او صحبت کردم متوجه شدم که نگران است این گندم مازاد به قیمت خوب به فروش نرسد و روی دستش بماند.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، حمدالله کشاورز ارسنجانی است که صیفی‌جات می‌کارد. وی به حساسیتی که کارشناسان ناظر بر کشاورزی برای استفاده حداقل آفت‌کش دارند اشاره دارد و معتقد است که با این روش در پیش‌گرفته شده کشاورزی در ارسنجان به سمت محصولات طبیعی و سالم‌تر در سال‌های آتی پیش می‌رود.

  نظارت برای حمایت

مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به ضرورت تاسیس صندوق حمایت ازتوسعه بخش کشاورزی این شهرستان بیان می‌کند: این صندوق با هدف حمایت از کشاورزان در ارسنجان تشکیل می‌شود.

علی‌عسکر امیدی ادامه می‌دهد: برای تاسیس این صندوق 4 میلیارد و 900 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات صندوق مادر در نظر گرفته شده و کشاورزانی که به عضویت آن درآیند قادر به اخذ تسهیلات 4 درصدی می‌شوند.

تیرماه گندمی

این مقام مسوول از ارسنجان به عنوان یکی از مراکز کشت گندم در استان یاد می‌کند و می‌گوید: امسال از اوایل تیرماه برداشت گندم در ارسنجان از 2 هزار و 700 هکتار از اراضی آغاز و پیش‌بینی برداشت 14 هزار تنی از این مزارع شده است.

امیدی می‌افزاید: در پی وقوع  خشکسالی‌های پی در پی در ارسنجان، جهاد کشاورزی این شهرستان، افزایش بهره‌وری و تولید محصول استراتژیک گندم را در اولویت کاری خود قرار داده و مدیریت مطلوبی برای کسب بهترین نتیجه با مصرف آب کمتر در پیش گرفته است.

وی با ذکر برخی از راهکارهای اعمال شده در این حوزه اظهار می‌کند: استفاده از بذر گواهی شده با عملکرد بالا، تهیه بستر و کاشت مناسب با استفاده از انواع بذرکارهای مجهز به تکنولوژی روز دنیا، توجه به  تاریخ کشت و تغذیه مناسب و ... از جمله این موارد است.

امیدی تاکید می‌کند: کارشناسان جهاد کشاورزی همچنین مراحل کاشت، داشت و برداشت نظارت مداوم داشته‌اند و با برگزاری کلاس‌های آموزشی در قالب طرح بهبود مدیریت مزرعه برای برخورداری از تولید گندم در ارسنجان بیشترین تلاش ممکن به انجام رسیده است.

وی با اشاره به تداوم برداشت گندم در این شهرستان بیان می‌کند: گندم تولیدی مازاد بر نیاز کشاورزان توسط شرکت خدماتی دولتی و تعاونی روستایی خریداری و به سیلوی ذخیره گندم شهرستان و انبارهای شرکت‌های تعاونی روستایی تحویل داده می‌شود. 

آموزش برای محصول سالم

مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان با ابراز رضایت از برگزاری کارگاه آموزشی تولید محصول سالم در این شهرستان اعلام می‌کند: این کارگاه با مشارکت کشاورزان گوجه‌کار، کارشناسان کلینیک‌های گیاه‌پزشکی شهرستان و مسوولان تولید حشرات مفید برگزار شد.

امیدی ادامه می‌دهد: هدف از برگزاری این کارگاه، آشنایی کارشناسان با روش‌های مبارزه بیولوژیک است که از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از کارت‌های زرد و آبی، تله نوری، رها سازی زنبور براکون و حشره کش بیولوژیک اشاره کرد.

وی اضافه می‌کند: برای کشاورزی بهتر و سالم، تاکید ما به کشاورزان ارسنجان و دوره‌های آموزشی است که برای آن‌ها برگزار می‌شود، استفاده از سموم آفت‌کش در حداقل میزان ممکن است و به همین منظور معایب مصرف بیش از حد این سموم همواره برای کشاورزان شرح داده می‌شود.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


همایش "چگونه به همسرم عشق بورزم" با حضور زوج های آموزش دیده در مرکز بهار نکو وعلاقمندان مباحث مهارت های زندگی، در شهرستان ارسنجان ،برگزار شد.
کمیته بین بخشی بیماری های غیرواگیر، با حضور نمایندگان ادارات سهیم در سلامت مردم، در دفتر رییس مرکز بهداشت ارسنجان، برگزار شد .
طی 10 روز حضور تیم سیار دندانپزشکی در مناطق محروم شهرستان ارسنجان، 303نفر از خدمات این تیم بهره مند شدند.
تابلوهای هشدار دهنده عبور حیات وحش در کریدور ها و مناطق حساس در مناطق تحت مدیریت محیط زیست ارسنجان نصب شد.
مشتی محمد امسال در مزرعه‌اش گندم خوبی به عمل آورده است و نسبت به هر سال پیش‌بینی برداشت محصول بیشتری می‌کند. وقتی با او صحبت کردم متوجه شدم که نگران است این گندم مازاد به قیمت خوب به فروش نرسد و روی دستش بماند.