ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

دوشنبه,7 خرداد 1397

شبکه بهداشت و درمان

دفع آفات

بیماری سالک

تلاش برای مهار بیماری سالک در ارسنجان؛

اجرای مرحله اول جونده کشی در ارسنجان

مرحله نخست مبارزه با کانون های بروز بیماری سالک در شهرستان ارسنجان، آغاز شد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

رییس شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،گفت:با موفقیت آمیز بودن تلاش ها برای مهار بیماری سالک در شهرستان ارسنجان طی سال گذشته،مرحله اول مبارزه با کانون های بروز این بیماری در سال جدید نیز ،اجرا شد.

دکتر"کورش قنبری" با اشاره به کاهش بیش از60 درصدی بروز این بیماری در شهرستان ارسنجان طی سال 96،ابتلا به سالک نوع مرطوب یا روستایی را شایع ترین نوع بروز سالک در ارسنجان عنوان کرد وافزود:با توجه به نقش  موش صحرایی درانتشار وگسترش عامل این بیماری، مبارزه با مخزن بیماری سالک در دو مرحله ،با  طعمه گذاری در شعاع 500 متری روستاها و باغات اطراف شهر همراه با نظارت مستقیم کارشناسان مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت انجام و اجرای این طرح نیز هم اکنون در اطراف شهر ارسنجان ،ادامه دارد.

کارشناس مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت ارسنجان نیز، از آغاز آغشته سازی بیش از 600 تخته پشه بند به سم مایع پرمترین ،در یکی از دهستان های شهرستان خبر داد وافزود:مرحله نخست طرح مبارزه با سالک تا تکمیل طعمه گذاری ،لانه کوبی کانون های موش صحرایی وبرگزاری دوره های آموزشی در مناطق دارای سابقه بروز بیماری ،ادامه خواهد داشت.

"اصغر اخوان"مهم ترین راه پیشگیری از گسترش این بیماری را،مبارزه ومعدوم كردن جوندگان به عنوان مخزن بيماري سالک،مبارزه با پشه خاکی ناقل  بیماری،رعايت مسایل بهداشتی، بهسازی محيط ،جمع آوري ودفع مستمر وبهداشتی زباله ، جمع آوري فضولات حيواني و جلوگيري ازانباشته شدن آنها ،ترميم شكاف و حفره هاي موجود در ديوارهای منازل مسكوني ،تخريب و تسطيح اماكن مخروبه ، عدم خروج از منزل درهنگام غروب آفتاب و شب در مناطق آلوده به سالک،استفاده از پمادهاي دافع حشرات ،نصب توری فلزي در ورودي منازل  واستفاده از پشه بند آغشته به سم در هنگام خواب ،عنوان کرد.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


مشتی محمد امسال در مزرعه‌اش گندم خوبی به عمل آورده است و نسبت به هر سال پیش‌بینی برداشت محصول بیشتری می‌کند. وقتی با او صحبت کردم متوجه شدم که نگران است این گندم مازاد به قیمت خوب به فروش نرسد و روی دستش بماند.
اجرای طرح سنجش سلامت ۷۰۰ دانش آموز بدو ورود به دبستان، از ابتدای تیر آغاز شده و تا نیمه دوم شهریور سال جاری در ارسنجان، ادامه دارد.
بیماران دیابتی در ارسنجان، با راهکارهای خودمراقبتی در برابر بیماری دیابت آشنا شدند.
استخر سرپوشیده شهدای فرهنگی ارسنجان به بهره برداری رسید .
فرماندار ارسنجان به همراه سرکار خانم فولاد فر مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری فارس، معاون فرماندار، مدیرجهاد کشاورزی شهرستان و چند تن از کارشناسان از دوگلخانه صنعتی در بخش مرکزی ارسنجان بازدید کردند.