ارسال شده توسط :

-

منبع :

خبرگزاری مهر

زمان ارسال :

دوشنبه,27 فروردین 1397

الله یار خادمیان

محمد حسین ابراهیمی

با حضور رئیس حوزه هنری فارس برگزار گردید

تجلیل از نویسندگان ارسنجان در آیین رونمایی از تازه ترین تولیدات ادبی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس

در آخرین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی ، از 10 اثر برگزیده استان فارس و در راس آن ها آثاری از محمد حسین ابراهیمی و الله یار خادمیان تجلیل شد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

محمد کرم اللهی ، رییس حوزه هنری فارس در آیین تجلیل از تازه ترین تولیدات ادبی فارس و در تمجید از ادیبان شهرستان ارسنجان بیان کرد :دو کار از سرزمینی داریم که من به گونه ای به آنجا ارادت دارم. کمتر از این سرزمین گفته شده اما بیشتر شنیده شده. ناگفته ها فریاد بلند تری از گفته هاست چرا که سرزمین دردانه پرور ارسنجان مامن قلندران حقیقتی است که مسیر پاکی و عبودیت و خوشفکری را با حضور فرزندانی که نام آوران عرصه خویش بوده اند.

کرم اللهی تصریح کرد: مگر می توان مدیون قرآن نویسی این دیار نبود و به جرات می توان این شهر را مرکزیت خوشنویسی قرآنی دانست. در این ارسنجان به بهانه دو کتاب دریچه ای وا کردیم به باغ اندیشه این شهر یکی عزیزی که میوه اندیشه اش کام امروزیان و آیندگان را شیرین خواهد کرد مرحوم دکتر اسکندری که شجره نامه اش نشان می دهد خاندان او همه اهل علم و دانش بوده اند.

وی گفت: امیدواریم در بتوانیم کنگره نکوداشت مرحوم دکتر اسکندری را در ارسنجان به صورت ملی برگزار کنیم. اما اگر امروز به احترام آن مرحوم کلاه از سر بر می داریم در واقع به خاک ارسنجان پیامی داریم.

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: به ارسنجان می گوییم که منتظر درخشش های تازه از این شهر هستیم. وقتی محمدحسین ابراهیمی پژوهشگر جوان را می بینیم می فهمیم این مساله چندان دور از دسترس نیز نیست. ابراهیمی بزرگ و بزرگزاده ای است که در جوانی میوه پر حلاوت به مخاطبانش عرضه می کند.

وی با اشاره به مجموعه شعر پله های بی فرود گفت:کتاب دیگری که از این دیار عرضه می شود پله های بی فرود است که نردبان صعود الله یار خادمیان شاعر خلاق و صادق و بی ادعاست که زیباگویی و زیباآفرینی را پیش گرفته است.

 

توصیف احد ده بزرگی از دکتر اسکندی

احد ده بزرگی پدر شعر آیینی فارس و پیرپیشکسوت شعر عاشورایی ایران در بخشی از این نشست به بهانه انتشار کتاب شهسوار شیرین کار یادنامه مرحوم دکتر اسکندری گفت: در ابتدا بدنیست از فضایی که این استاد در آن فعالیت می کرد بگوییم و ببینیم دکتر اسکندری در چه فضایی شروع به کار کرد.

وی گفت: آن روز دانشگاه های ما تحت نظر استعمار و استحمار بود و فساد را ترویج می کردند و  باشگاه های دانشگاهی ما به شب نشینی توام با مشروبات الکلی و رقص و پایکوبی اختصاص داشت.

دبیر خانه شعر آیینی فارس گفت: آن روز اگر کسی در دانشگاه با بسم الله سخن می گفت به او معترض می شدند که مگر اینجا امامزاده یا مسجد است. آن روز کسی جرات سخن گفتن از نهج البلاغه را نداشت

وی افزود:در آن روزها اگر از کسی نهج البلاغه فیض الاسلام را می گرفتند راهی زندان می شد همچنان که فرزند سیدجعفرذوالانوار در همین شیراز بدین جرم راهی زندان شد و به شهادت رسید.

ده بزرگی افزود:در آن زمان و آن فضا در همین دانشگاه شیراز مردی سکاندار بود که حافظ نهج البلاغه بود و با لبخند شیرینش پیام و کلام حضرت امیرالمومنین امام علی علیه السلام را بی هیچ واهمه ای بیان می کرد. مرحوم دکتر محمدحسین اسکندری که آبشخورش حوزه و دانشگاه و فراتر از آن قرآن و نهج البلاغه بود.

وی تصریح کرد: شیراز همواره در رشته های مختلف مردان بزرگ داشته و درخشش داشته اند. اسکندری به معنای واقعی کلمه مرد بود و در آن زمان و فضا بدون وضو راهی کلاس نمی شد.

این شاعر پیشکسوت عاشورایی اظهار داشت: شخصا تجربه آن فضا را داشته ام که در نشست شعری در فرهنگ و هنر به همراه زنده یاد مرحوم جمالی حاضر شدیم و عده ای به بسم الله گفتن من در ابتدای شعر معترض بودند در چنین زمانی این مرد وظایف خویش را انجام داد و شخصیت هایی را پرورش داد و به بدنه مملکت تزریق کرد که هر کدام صاحب بعثتی شدند.

 

ابراهیمی: پیشینیان را فراموش نکنیم که هرچه داریم از آنان است

در بخشی از این نشست الله یار خادمیان ارسنجانی شاعر پیشکسوت اظهار داشت: دکتر اسکندری کسی بود که مرا از هیچ به همه چیز رساند و سپس شعری برای این استاد درگذشته خواند.

در ادامه محمدحسین ابراهیمی پژوهشگر ادبی اظهار داشت: من علاقه زیادی به ادبیات دهه های 20 تا 50 دارم و در پژوهش خود را وقف این عزیزان کرده ام چرا که این دوران را دوره طلایی شعر فارس می دانم

وی افزود: معتقدم پس از دکتر حمیدی دکتر صورتگر و فریدون توللی آنچنان که شایسته بوده نتوانسته ایم در زمینه شعر کاری کنیم بر خلاف داستان که حتی همین امروز هم فارس قطب داستان نویسی کشور است.

این پژوهشگر ادبی تصریح کرد: یکی از چهره های معروف که در دانشگاه شیراز زحمات زیادی کشید و با میراث بزرگ خویش که تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان بوده حق زیادی بر گردن همشهریان ارسنجانی من دارد مرحوم دکتر محمدحسین اسکندری است.

ابراهیمی با اشاره به اینکه شرح زندگی دکتر اسکندری به تفصیل در کتاب آمده است گفت: وی از خاندان خوشنویسان قرآنی بزرگ جهان اسلام و نوه مرحوم افتخارالکتاب ارسنجانی بوده است.

وی در پایان سخنان خویش گفت: من به عنوان یک علاقه مند این کتاب را گردآوری کرده ام و در حقیقت آن را ارادتنامه ای از دوستان و شاگردان و شاعران فارس خطاب به ایشان می دانم و جا دارد از همه عزیزانی که در این راه با ارائه مطلب کمک کرده اند نیز سپاسگزاری کنم.  امیدوارم پیشینیان را فراموش نکنیم که هرچه داریم از آنان است.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


طرح "پیاده روی بزرگ از خانه تا مدرسه" با حضور دانش آموزان مدارس ارسنجان،برگزار شد.
نوزاد عجول مادر23 ساله ارسنجانی در راه انتقال به بیمارستان مرودشت،در آمبولانس به دنیا آمد.
دوره آموزشی پیشگیری از رفتارهای پر خطر در جوانان،در جمع کارآموزان اداره فنی وحرفه ای ومرکز ترک اعتیاد ارسنجان ،برگزار شد.
سومین جلسه آموزشی پیشگیری از حوادث حمل و نقل در جوانان درسال97،در جمع کارآموزان فنی وحرفه ای وکارکنان بیمارستان ارسنجان، برگزار شد.
همزمان با هفته قلب ،همایش پیشگیری از بیماری های قلبی وعروقی در ارسنجان ،برگزار شد.