ارسال شده توسط :

ادمین

منبع :

خبرگزاری صدا و سیما

زمان ارسال :

سه شنبه,9 آبان 1396

جهاد کشاورزی ارسنجان

انار

کرم گلوگاه

مراتع

باغات ارسنجان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان:

مبارزه بیولوژیک با کرم گلوگاه انار در ارسنجان

طرح همگانی مبارزه با آفت کرم گلوگاه انار در ۲۳۰ هکتار از انارستان‌های منطقه گمبان شهرستان ارسنجان در حال اجراست.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

شهرستان ارسنجان با داشتن ۳۰۰۰ هکتار باغ انار و تولید سالانه 40 هزار تن انار، دومین تولید کننده ااین محصول در استان فارس به شمار می‌آید. اما باغداران  با آفتی که امان آن‌ها را بریده و این یاقوت‌های سرخ را به خاکستر تبدیل می‌کند، دست و پنجه نرم می‌کنند.
علی عسکر امیدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان با اشاره به اینکه آفت کرم گلوگاه انار هرساله میزان قابل توجهی از محصول انار را از بین می‌برد، گفت: امسال طرح همگانی مبارزه با این آفت در سطح ۲۳۰ هکتار از انارستان‌های منطقه گمبان شهرستان ارسنجان در حال اجراست.
وی گفت: در این طرح که از اوایل مهرماه آغاز شده، تمامی باغداران این منطقه، پس از چیدن و جمع‌آوری انار‌های آلوده، آن‌ها را در محوطه‌ای بیرون از باغ دفن کرده و یا می‌سوزانند.
امیدی افزود: پس از برداشت نیز تمام باغ مجدداً پاکسازی شده و از اوایل فصل بهار نیز پس از انجام اقدامات پیش‌آگاهی، بررسی جمعیت آفت و مشخص‌کردن آستانه زیان اقتصادی، با نصب تله‌های نوری و کارت‌های فرمونی ، مبارزه بیولوژیکی با آفت کرم گلوگاه ادامه می‌یابد. 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان ادامه داد: در این روش برای تولید محصولی سالم، از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود. 
اجرای طرح مبارزه بیولوژیکی با آفت کرم گلوگاه علاوه بر جلوگیری از وارد شدن خسارت ۳۰ درصدی به انارستان‌ها، به تولید محصولی سالم و ارگانیک نیز کمک می‌کند.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.
محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
عاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد که بهترین راهکار برای رونق طبیعت گردی، استفاده از توان جوامع محلی است.