ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان ارسنجان

زمان ارسال :

پنج شنبه,27 مهر 1396

شبکه بهداشت و درمان

همایش سلامت

توسط شبکه بهداشت و درمان ارسنجان انجام شد

آشنایی داوطلبان سلامت شهرستان ارسنجان با بیماری سل وراه های کنترل آن

همایش پیشگیری و کنترل بیماری سل ،با حضور داوطلبان سلامت شهرستان ارسنجان ،برگزار شد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

رییس مرکز بهداشت ارسنجان،گفت:به منظور ارتقای سطح آگاهی عموم مردم وآشنایی داوطلبان سلامت با بیماری سل، همایش پیشگیری و کنترل بیماری سل ،با حضورداوطلبان شهری و روستایی ، افاغنه  ، عشایر ،داوطلبین مختصص ادارات وبهورزان خانه های بهداشت،برگزار گردید.

دکتر "علی ایزدی" افزود:این همایش در سالن بصرت سپاه ناحیه ارسنجان برگزار وشرکت کنندگان در این همایش ،با بیماری سل،راه های تشخیص ،شناسایی ،پیشگیری ودرمان این بیماری، آشنا شدند.

مسئول هماهنگ کننده بیماری سل واحد بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز،در این همایش، نامگذاری 27 مهر به عنوان روز ملی مبارزه با بیماری سل را فرصتي مناسب براي يادآوري حضور بيماري خفته اي که درجهان در حال بيدار شدن جهاني مي باشد، عنوان کردوگفت:سل يک بيماري عفوني است که توسط باکتري "مايکوباکتريوم توبرکلوزيس "ايجاد شده و اغلب ريه ها را تحت تأثير قرار می دهد،که ممکن است در هر جايي از بدن، خود را نمایان سازد.

دکتر "سیما جوانمردی" افزود: سل مي تواند غالب اعضاي بدن را مبتلا نموده، ولي شايع ترين شکل این بيماري سل ريوي  بوده که راه انتقال عفونت آن غالبا از راه تنفس می باشد، ولي ميکروب سل پس از ورود به ريه و ايجاد ضايعه اوليه، مي تواند از طريق جريان خون، عروق لنفاوي، برونش ها يا به علت مجاورت اعضا ،مستقيما به ديگر قسمت هاي بدن ،منتشر شود.

او تب، کاهش اشتها، کاهش وزن، بي حالي، تعريق شبانه، خستگي زودرس و ضعف عمومي از جمله علایم عمومي و مشترک در بيماري سل عنوان و شايع ترين علامت ابتلا به بيماري سل ريوي را سرفه پايدار به مدت دو هفته و بيشتر دانست که معمولا با خلط ساده یا خوني همراه بوده و ممکن است تنگي نفس و درد قفسه سينه را نیز، به دنبال داشته باشد.

دکتر جوانمردی با اشاره به مسری بودن این بیماری،انتقال آن را از طریق سرفه وعطسه وبطور کلی استنشاق ذرات هوای آلوده به میکروب سل از راه دستگاه تنفس بیان کرد واضافه کرد: افراد مبتلا به سل ريوي در هرعطسه یاسرفه ،قطرات ريز حاوي ميکروب را در هواي اطراف خود پخش نموده، که ذرات بزرگتر تا چند ساعت در هوا معلق مانده وپس از انتقال به افراد دیگر ،در قسمت  بالاي دستگاه تنفسي آنها، جاي می گيرد.

مسئول هماهنگ کننده بیماری سل واحد بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ،نوجوانان، سالمندان و زنان باردار  را  گروه‌هاي در معرض خطرابتلا به این بیماری عنوان کرد وادامه داد:سوءتغذيه، نارسايي كليوي و ابتلا به ديابت،احتمال ابتلا به سل را افزايش داده وافرادی که ملزم به مصرف داروهاي ضعيف‌كننده سيستم ايمني بدن بوده یا مبتلا به بیماری های لاعلاج وضعف سیستم ایمنی بدن می باشند را مساعدترین افراددر معرض خطر ابتلا به بيماري سل، برشمرد.

 وی بيماري‌هاي خوني، كاهش وزن بدن و آلودگي به ويروس ايدزو استفاده از مواد مخدر را از جمله عوامل گسترش دهنده این بیماری ،بیان کرد.

دکتر جوانمردی ،گفت: بین18تا 41 روز طول مي‌كشدتاعلايم بيماري بروز نموده وبیمار برای اقدامات درماني به پزشک مراجعه و بعد از نمونه گیری ،تشخیص آن نیز به 50 روز زمان، نیاز دارد که این فاصله طولاني ظهور علايم تا شروع درمان در كشور ما، يكي از معضلات اساسی گسترش این بیماری است.

   او موفقيت درمان این بیماری در كشور را،حدود 84 درصدعنوان کردوافزود: دربرخی از موارد، بيمار پس از مدت كوتاهي از شروع درمان وبهبود اندك، درمان را رها میکند که رها نمودن مراحل درمان ،منجر به درمان ناقص و مقاوم شدن بيماري سل میگردد که در این صورت،معمولا 30 درصد بيماران خود‌به‌خود درمان شده،50 درصد آنها فوت نموده و در 20 درصد موارد، بيماري آن‌ها مزمن شده وباعث می شود هزينه درمان این بیماران ازمبلغ  200هزارتومان برای درمان کامل ،به 25 تا 250 ميليون تومان افزايش یافته و احتمال بهبودي فقط براي 40 تا 60 درصد این افراد، وجود دارد.


دکتر جوانمردی، مشاغل درمعرض تماس با مبتلا يان به سل ،مثل افرادی که در بيمارستان، درمانگاه ، زندان ،خانه فقرا وبرای افراد بی سرپناه کار می کنند را از جمله مشاغل در معرض خطر ابتلا به بيماری سل عنوان کرد واصلی ترین راه های مبارزه با این بیماری را،شناسایی افراد مبتلا و درمان آنها ، ارتقای سطح فرهنگی و اقتصادی و اجرای دوره های آموزشی بهداشتی درجامعه بیان کرد.

مسئول هماهنگ کننده بیماری سل واحد بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ،مبارزه با بیماری ایدز را یکی از مهمترین راه های مقابله با سل بیان کرد،زیرا که این بیماری، باعث شیوع موج جدیدی از بیماری سل در جهان گردیده واز داوطلبان سلامت خواست ،موارد مشکوک احتمال ابتلا به این بیماری را به سرعت به مراکز بهداشتی ودرمانی، معرفی نمایند.

"مرضیه عطاءالهی" کارشناس بیماری های واگیر معاونت بهداشتی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این همایش، در خصوص  بیماری سرخک وتفاوت آن با بثورات جلدی، نکاتی را بیان کرد.

در این همایش ،به پنج نفر از داوطلبان سلامت به قید قرعه ،جوایزی اهداشد.

 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


طرح "پیاده روی بزرگ از خانه تا مدرسه" با حضور دانش آموزان مدارس ارسنجان،برگزار شد.
نوزاد عجول مادر23 ساله ارسنجانی در راه انتقال به بیمارستان مرودشت،در آمبولانس به دنیا آمد.
دوره آموزشی پیشگیری از رفتارهای پر خطر در جوانان،در جمع کارآموزان اداره فنی وحرفه ای ومرکز ترک اعتیاد ارسنجان ،برگزار شد.
سومین جلسه آموزشی پیشگیری از حوادث حمل و نقل در جوانان درسال97،در جمع کارآموزان فنی وحرفه ای وکارکنان بیمارستان ارسنجان، برگزار شد.
همزمان با هفته قلب ،همایش پیشگیری از بیماری های قلبی وعروقی در ارسنجان ،برگزار شد.