ارسال شده توسط :

منبع :

خبرگزاري تسنيم

زمان ارسال :

چهارشنبه,9 دی 1394

محمد نعمتي

خوشنويسي

خوشنويسان ارسنجان

هنرمندان ارسنجان

چهره هاي هنري ارسنجان

کتابت قران

محمد نعمتي،خوشنويسي برخاسته از ديار ادب

ارسنجان زادگاه هنرمندان و خوشنويسان به نامي است که هماره با برجا نهادن اثار فاخر ادبي و هنري ، نه تنها نام خويش را ماندگار نموده اند بلکه باعث شده اند تا نام ارسنجان توسط هر شهروندي با غرور بيان شود . يکي از اين هنرمندان که در سطح ملي و بين الملل داراي افتخارات زيادي است ، اقاي محمد نعمتي مي باشد . محمد نعمتی (زاده ۱۳۲۳ شیراز) خوشنویس معاصر ایرانی در خط نسخ است. محمد نعمتی فرزند عبدالرحیم ارسنجانی در سال ۱۳۲۳ در شیراز متولد شد. عشق به خوشنویسی و کتابت قرآن که در خوانواده ارسنجانی ها موروثی شده، وی را بر آن داشت تا با مشق از روی آثار خوشنویسان برجسته‌ای چون میرزا احمد نیریزی و محمد شفیع ارسنجانی کتابت نخستین قرآن را در سال ۱۳۴۶ آغاز کند. وی با کتابت ۱۱ قرآن، صدها تابلو خوشنویسی و صدها کتیبه و زیارتنامه بقاع متبرکه جزء پرکارترین خوشنویسان عصر حاضر است. قرآن ۳۰ صفحه‌ای (هر جزء یک صفحه)، قرآن ۳۰۰ صفحه‌ای در قطع مربع، قرآن تلفیقی خط نسخ و ثلث از آثار برجسته اوست. انجمن قرآن نگاران ایران متشکل از شاگردان برجسته وی و جمعی از تذهیب‌کاران شیراز توسط وی تأسیس گردیده‌است. وی که به اعتقاد بسیاری از بزرگان عرصه خوشنویسی احیاگر خط نسخ ایرانی در دوره معاصر به شمار می‌رود هم اکنون عضو شورای تشخیص انجمن خوشنویسان ایران است.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

محمد نعمتی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: تا امروز به لطف خدا چهاردهمین قرآن را به نام اهل بیت(ع) عصمت و طهارت با شیوه جدیدی برای جز خوانی و به صورت افقی نوشتم و در هر صفحه 5 خط به نام 5 تن قرار داده شده که سبب شده قرآن وزین و سنگینی شامل 1100 صفحه باشد و امیدواریم که در مجالس جزخوانی مورد استفاده قرار بگیرد.

وی افزود: بعضی از قرآن‌های من ویژگی‌های خاصی دارد از جمله قرآن‌های سوم و چهارمی که نوشته شده قرآنی است که در 30 صفحه نگارش شده، یعنی هر جز قرآن دقیقا در یک صفحه 60 سطری و بدون خلوت و جلوت نوشته شده و ما تاکنون هیچ قرآنی که به این شکل چاپ شده باشد را نداریم.

نعمتی تصریح کرد: تنها یک قرآن 60 صفحه‌ای وجود دارد که توسط یک شیرازی به اسم زین العابدین حدود 150 سال پیش در مصر نگارش شده که البته صفحات آن مرتب نیست ولی نسخه چاپ شده آن تقریبا به همه کشورهای جهان صادر شد.

وی با اشاره به مطرح شدن اعراب‌گذاری عثمان طه خاطرنشان کرد: من چهار جلد از قرآن‌هایم را با اعراب گذاری عثمان طه نوشتم و اینکه مطرح شده آیه در پایان صفحات تمام شود باز من دو جلد از قرآن‌هایم آیه در پایان صفحه تمام می‌شود و یک جلد از قرآن‌ها به جای 600 صفحه در 300 صفحه نوشته شده که در پایان هر صفحه آیه به پایان می رسد.

استاد خطاط شیرازی خاطر نشان کرد: سعی کرده‌ام در کارها با ابعاد مختلف و خطوط درشت تر و ریز تر تنوع ایجاد کنم، به عنوان مثال قرآن دوازدهم من که به اسم حضرت ولیعصر(عج) نوشته‌ام درشت‌ترین قرآن من از نظر خط است و بعضی را با خط ریز نوشته‌ام.

وی افزود: در کنار این‌ها چندهزار تابلو قرآنی که عدد و تعداد آن از ذهنم خارج شده نوشته‌ام چراکه مرتب مشغول نوشتن و هدیه کردن آن بودم و یک قلم بیش از 500 تابلو قرآنی تذهیب شده زیبا الان در اختیار دارم که این‌هم در بین خوش نویسان مطرح کشور از نظر تعداد بی‌نظیر است و امیدوارم کیفیت برجسته‌ای هم داشته باشد.

نعمتی گفت: برای نخستین بار به برکت نوشتن  زیارت حضرت زینب(س)  و چاپ آن سبب ارسال نام بنده به همه‌جا شد.

وی اظهار کرد:  پس از نوشتن زیارت نامه به پدرم که با وجود نابینایی یک روحانی و عالمی متبحر بود گفتم که من زیارت نامه را می‌خوانم و شما تصحیح کنید و وقتی متوجه شد که این برای چاپ است از شوق آن به گریه افتاد.

استاد خطاط شیرازی گفت: همان‌جا تصمیم گرفتم برای دل پدرم که شیفته قرآن بود، قرآنی را بنویسم و این نیت را گرچه در ابتدا به پدرم نگفتم ولی نخستین قرآنم را در سال 1346 شروع به نوشتن کردم و با وجود عدم آشنایی مناسب من با خط نسخ و عدم وجود نمونه مناسبی در بازار و تمام سختی های دیگر این قرآن نوشته شد.

نعمتی اظهار کرد: در طول دوران مدرسه هم معمولا جز بهترین خطاطان و خوش‌نویسان کلاس بودم و این ها را تقریبا نه به عنوان کار حرفه‌ای، بلکه به عنوان وسیله  ابزاری که باید با آن می‌نوشتم سرو کار داشتم، ولی از سال سوم دبیرستان به بعد به فکر افتادم که مقالاتم را با خطی خوب‌تر بنویسم و نخستین دفتر ادبیات خود را از حدود 15 یا 16 سالگی شروع به نوشتن کردم.

وی تصریح کرد: من همیشه با قلم می‌نوشتم چرا که یکی از اشکالات خودکار و خودنویس نوک‌های گرد آن بود که خط را خراب می‌کرد و امروزه شاید خیلی‌ها ندانند که نخستین عامل بدنویسی خودکار است و حتی مداد بهتر از خودکار است.

استاد خطاط افزود: از سال 1342 یعنی در سنین  19 سالگی، در مغازه‌ کتاب فروشی که تاسیس کرده بودیم به صورت حرفه‌ای شروع به خوشنویسی کردم و از آنجا شروع به نوشتن اشعار، آیات و احادیث برای زینت مغازه کردم و در این 51 سال به لطف خدا نشده قلم را برای مدت طولانی زمین بگذارم.

وی گفت: در سفری هم که به مکه مکرمه در سال 70 داشتم، وسایل خوشنویسی نخستین وسایلی بود که در ساک خود قرار دادم و در آنجا نیز خداوند توفیق داد و ما مقدار زیادی برای هتل‌های زائران با خطوط درشت شعار نوشتیم و با وجود صرف اوقات شبانه برای انجام این کار، از بابت خوش‌نویسی خوشحال بودم.

نعمتی گفت: در سال 1346 دو اتفاق جالب  رخ داد، شخصی برای سفارش زیارت حضرت زینب(س) پیش من آمد و آن زمان نیز خطوط خوش‌نویسی معمولا نستعلیق بود و خط نسخ نه رواج و نه مربی داشت و اگر هم بود در شیراز نبود و من در همان زمان‌ها با خطوط ناشیانه‌ای و با تمرین نخستین نسخ نویس شیراز شدم.

وی افزود: از آن به بعد کتابت  قرآن دوم را نیز شروع کردم و  تا زمانی که چشمم و دستم یاری کنند مشغول نوشتن هستم حتی اگر نیمه بینا و نیمه توانا باشم، ادامه می دهم چرا که عشق عجیبی مخصوصا به نگارش قرآن دارم و روزی که دیگر نتوانم بنویسم برای من آن روز، روز محشر است.

وی با بیان اینکه از ابتدای خوش‌نویسی نیت داشتم که آنچه بلدم را به دیگری انتقال دهم، گفت: از حدود سال 1347 من شروع به آموزش افراد و علاقه‌مندان کردم و همیشه هم گفته‌ام که مدعی بهترین بودن نیستم، ولی همین مقدار که بلدم موظفم به عنوان زکات علم به دیگری انتقال دهم و او هم هروقت به من رسید استاد دیگری بگیرد.

نعمتی افزود: تعداد هنرجویانم را نمی‌دانم اما تا به امروز با توجه به آموزش خطوط متفاوت، آموزش خط نسخ وسیع ترین کار من بوده و از سال 1364 من به بعضی از هنرجویان قرآن را برای نگارش دادم و سعی بر ترویج قرآن نویسی در شیرازی که متاسفانه مهجور مانده داشتم.

وی گفت: در طول 100 سال اخیر در شیرازی که معدن و پایگاه قرآن نویسان بوده  یک جز قرآن چاپ نشده و کسی هم از این بابت احساس مسئولیت نمی‌کند و به راحتی نشسته‌ایم تا طبق معمول از تهران برای ما قرآن بیاورند که معمولا هم رسم‌الخط عثمان طه که سبک نگارش ما نیست فرستاده می‌شود.

نعمتی  با اشاره به تشکیل رسمی کلاس‌های قرآن نویسی از چند سال پیش خاطرنشان کرد: نخستین و تنها کلاس قرآن نویسی کشور را ما تشکیل دادیم و اخیرا تهران یک کلاس قرآن نویسی برپا کرده‌اند و ما به لطف خدا با داشتن نزدیک به 40 نفر هنجوی قرآن نویسی در کل بیش از تهران هنرجو داریم.

استاد خطاط گفت:  جالب است که مثل بقیه زمینه‌ها در کشور ما، اکثر این هنرجویان را بانوان تشکیل می‌دهند و نکته قابل ذکر این است که نخستین زن قرآن نویس شیراز خانم سلطانی از هنرجویان ما بوده است و به دنبال او سه نفر دیگر از هنرجویان ما قرآن کامل نوشتند.

وی افزود: من گاهی تعجب می‌کنم که در رسانه‌ها می‌گویند فلان فرد کلکسیون قوطی کبریت جمع کرده و یک بار، دوبارو یا سه بار در اخبار استانی و سراسری این جمع‌کردن قوطی کبریت را به عنوان کار مهم مطرح می‌کنند یا اینکه در مطبوعات و روزنامه‌ها خبر فلان آقا که سبیل یک متری دارد را منتشر می کنند.

نعمتی تصریح کرد: اولا که سبیل خودرو بوده و نیاز به هنر خاصی ندارد اما در کشوری مثل ایران که یک کشور اسلامی، کشور امام زمان(عج) و کشوری است که توسط رهبری روحانی و برجسته و عالمی دینی اداره می‌شود ما برای هنرهای قرآنی و این‌چنینی بهایی قائل نمی شویم.

استاد خطاط شیراز خاطر نشان کرد: اگر هم تا کنون اقدامی شده به عنوان کاری سوری مجامعی تشکیل شده ولی متاسفانه ریشه‌دار و گسترده نیست و آنچنان که باید بها داده نمی شود.

وی با اشاره به پذیرفته شدن تیم ملی فوتبال برای شرکت در جام جهانی در سال قبل گفت: در این کار چه هیاهو و تبلیغاتی به وجود آمد و روسای جمهور پیشین و کنونی جوایزی را اعطا کردند، در همان زمان شرکت کنندگان ایرانی مسابقات قرآن در جهان اول شدند ولی چه کسی متوجه اول شدن این افراد شد و چه کسی برای استقبال از آن‌ها به فرودگاه رفت و یا چه کسی برای تقدیر و تشکر به آن‌ها هدیه داد؟!

نعمتی اظهار کرد: ما نمی‌گوییم ورزش نباشد و از بابت مهجور ماندن ورزش ملی ما که کشتی است نیز گلایه‌ای نمی‌کنیم اما چرا ما به جایی رسیدیم که به کسب مقام قرآن در رشته‌های متفاوت بها نمی‌دهیم و راجع به آن یک سطر هم نمی‌نویسیم؟!

استاد خطاط شیرازی افزود: ما برای ایستادگی تیم ملی فوتبال مقابل یک تیم مهم چقدر تبلیغ و تقدیر می کنیم ولی برای آمدن ماه مبارک رمضان هیچ‌گونه تبلیغ درخور و به سزایی صورت نگرفته است و ما برای تدارک اردوی ماه مبارک رمضان چقدر و چه کسری از تدارک اردو‌های ورزشی هزینه می‌کنیم؟!

وی گفت: هنرجویان ما با وجود خدمت به قرآن اینقدر مهجور مانده‌اند که ما برای تهیه چندجلد قرآن خط مرحوم نیریزی به هر اداره و نهادی رو زدیم پیگیری نکردند تا آخر سر خودمان تهیه کردیم و در اختیار هنرجویان قرار دادیم اما انتظار تهیه کمترین امکانات برای نویسندگان قرآن را از مسئولان داریم.

نعمتی تصریح کرد: من گذشته از نگارش قرآن که در صدر است، حدود 50 جلد کتاب در موارد مختلف یعنی دعا، سوره‌های قرآنی و یا مطالب علمی نوشته‌ام و بخشی از کتیبه‌های مساجد و اماکن متبرکه از جمله حرم احمدبن موسی(ع) و زیارت‌نامه‌های آنان را نوشته‌ام.

وی با بیان اینکه گمان نکنم هیچ خوش‌نویس معاصر ما به اندازه من زیارت‌نامه نوشته باشد، خاطرنشان کرد: بیش از 300 زیارت‌نامه از من در اماکن متبرکه داخل و خارج از ایران نصب شده است و در سال 1346 کتابی به نام "شهد و شرنگ" که مجموعه مقالات بود نیز نوشتم.

نعمتی افزود: بعضی تحقیقات را که بر روی آنان کار کرده‌ام به عنوان مثال تاریخ خوش‌نویسی و هنر معماری دوره زندیه نیز به چاپ رسانده‌ام و تعدادی نیز در دست چاپ قرار دارد و ای کاش فرصت و توانایی آن را داشتم که روی آنچه تاکنون تجربه داشته‌ام تجدید نظری کنم و بنویسم.

استاد خطاط شیرازی با بیان اینکه یک بُعد کار من در صدا و سیما بوده است، گفت: از سال 1358 تا امروز 35 سال است که من به صورت مداوم با صدا و سیما همکاری داشته‌ام و برنامه‌های من نوعا برنامه‌های فرهنگی، ادبی، مذهبی و تاریخی است و از برنامه‌های موفق صدا و سیما بوده است.

وی افزود: این چهار رشته در ابعاد مختلف فرهنگی از جمله مشاهیر و شخصیت ها، آثار و ابنیه و هم عادات و رسوم کار شده که گرچه مکتوب نشده ولی هنوز عزیزان شنونده ما به یاد دارند که فلان مطلب را در رادیو پیرامون این موضوعات شنیده‌اند.

استاد نعمتی افزود:  یکی دیگر از کارهای خود را برپایی نمایشگاه برشمرد و تصریح کرد: بیشتر نمایشگاه‌های من انفرادی است و نزدیک 70 نمایشگاه داخلی و 6 نمایشگاه انفرادی خارجی داشته‌تام و این توفیق الهی بوده که چون بیشتر کارهای ما قرآنی است، بیشتر نمایشگاه‌ها نیز در ماه رمضان برپا شده است.

وی گفت: از نظر گستردگی بزرگترین نمایشگاه در فرهنگ‌سرای بهمن تهران در سال 1376 با حدود 250 تابلو برپا شد و به تنهایی 4 نمایشگاه در انگلستان در شهرهای لندن و منچستر داشته‌ام و در ابوظبی و بنگلادش و حتی در فرانسه به‌طور مختصر نمایشگاه‌ها را به منظور معرفی چهره زیبای قرآنی و معرفی قرآن  از طریق خط و تذهیب  داشتم که بحمدالله مورد تشویق و تقدیر هم قرار گرفته است.

استاد خطاط شیرازی افزود: ما در جامعه جهانی از دنیای معنویات دور شده‌ایم و به مادیات چسبیده‌ایم و هرجا می‌رویم صحبت از نان و آب و درآمد های کلان است در صورتی که پیامبران آمدند تا بگویند از مادیات کم کنیم و به معنویات و آخرت اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه ما امروز معنویات و آخرت را کامل زمین گذاشته‌ایم و به دنبال دنیا هستیم، گفت: "این نان و آب چرخ چو سیلی است بی وفا، من ماهی و نهنگم و عمانم آرزوست" ما باید به فکر عمان گسترده آن دنیا باشیم و حالا که ماه رمضان را پیش رو داریم اندکی از دنیای خود کاسته و به آخرت خود بپردازیم.

نعمتی با اشاره به حدیث پیامبر(ص) مبنی بر اینکه روزهای ماه رمضان بهترین روزها و شبهایش بهترین شب‌ها و ساعات و دقایقش بهترین لحظات هستند، گفت: در این ماه همه چیز رنگ معنوی به خود گرفته و حتی خواب انسان و نفس زدن او عبادت محسوب شده و قرائت قرآن 6 هزار برابر پاداش دارد.

وی افزود: پس ما باید در این زمان اندک از به دنبال درآمد رفتن بکاهیم زیرا با درآمد کمتر هم می‌توان کنار آمد و روزه را انجام داد و به عبادات خود پرداخت، چراکه به تعبیر پیامبر (ص) شقی و بددل است که ماه رمضان بر او بگذرد و بخشیده نشود.

نعمتی اظهار کرد: در این ماه باید به همه نکات اخلاقی و دینی و به ویژه قرآن دقت و اهتمام کافی داشت چرا که شاه‌بیت قصیده ماه رمضان قرآن است و زیباتر از قرآن در عالم کتابی پیدا نمی‌شود و هرکه قرآن را الگوی خود قرار دهد حضّ این دنیا و دنیای دیگر را می برد.

.
نظرات و یادداشت ها

ارسال شده توسط Abozar1567@gmail.com ، دوشنبه,8 بهمن 1397


عرض سلام و شب بخیر خدمت استاد گرانقدر با تشکر از سایت خوبتون من دست خطم اصلا خوب نیست اگه میشه راهنماییام کنید بچه ارسنجون هستم

افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.