ارسال شده توسط :

منبع :

http://rezarahimi.blogfa.com

زمان ارسال :

چهارشنبه,11 شهریور 1394

هنرمندان ارسنجان

چهره هاي ارسنجان

شاعران و نويسندگان

رضا رحيمي

رضا رحیمی ، شاعری از جنس مردم

رضا رحيمي مورخ، پژوهشگر‌، شاعر و نويسنده، متولد 9 آبان‌ 1343 در شهرستان‌ ارسنجان است‌. داراي‌ تأليفات‌ و تحقيقات متعددي‌ در حوزه‌هاي‌ تاريخ، جامعه‌شناسي‌، مردم‌شناسي‌ و روان‌شناسي‌ است‌ كه‌ به‌ شكلي ‌سيستماتيك‌ از سال‌ 1372 تاكنون‌ ادامه‌ داشته‌ اند‌. از اعضاي علي البدل هيئت‌ مديره‌ "تعاوني‌ اهل‌ قلم‌ و انديشه" در سال 1383 بوده است. بخشي‌ از آثار و سوابق وي‌ به‌ شكلي‌ اجمالي‌ در ذيل‌ آمده‌ است‌.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

 

رضا رحیمی شاعر، منتقد ادبی و پژوهشگر 19 بهمن 88 بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست داد.رضا رحیمی متولد 1343 در ارسنجان فارس بود و از سال 1365 كار ادبی را به صورت حرفه‌ای آغاز كرده بود.او سال‌ها سابقه حضور در جبهه داشت و از جانبازان شیمیایی محسوب می‌شد.دبیری جشنواره تئاتر كشور، همكاری با حوزه هنری و پایه‌گذاری مجله ادبی «كلبه» از جمله فعالیت‌های اوست.اشعار رحیمی با موضوع دفاع مقدس در بسیاری از نشریات معتبر ادبی كشور به چاپ رسیده بود.او طی سال‌های اخیر بیشتر وقت خود را صرف پژوهش چاپ‌نشده‌ای درباره زمینه‌های اجتماعی هنر در دوران قاجار كرده بود.پیكر او به شیراز منتقل و در ارسنجان تشییع و به خاك سپرده شد.

پژوهش‌ هاي آكادميك و تحقيقات علمي انجام شده:

1-    پژوهش "نگرش مردم به بهداشت فردي و جمعي در دوره ناصرالدين شاه(قرن 19) در سال 82.

2-    پژوهشي با عنوان "ايران در سفرنامه هاي سياحان دوره صفوي" در سال 83.

3-    تحقيق "نقش و جايگاه فارس در دوره صفوي و تطبيق آن با اصفهان" در سال 83.

4-    تحقيق "بازار و مراكز تجاري ايران در قرن نوزدهم" در سال 84.

5-    پژوهشي با عنوان "دو سوي سكه تاريخ: دين و دولت در ايران عصر صفوي در سال 84.

6-    پروژه و تحقيقي درباره "حمام جهت موزه مردم شناسي كه به سفارش شهرداري اصفهان انجام شد.

7-    پژوهش "گروش ايرانيان به اسلام در قرون نخستين" در سال 85.

8-    تحقيق "اديان در دروه ساسانيان" در سال 86.

9-    پژوهشي با نام "از تموچين تا چنگيز؛ از ديدگاه ابن خلدون" در سال 87.

10- تحقيقي پيرامون "رابطه هيجان خواهي با كيفيت زندگي و اميد به زندگي" در سال 87.

‌همكاري در كتب‌ چاپ شده:

1ـ كتاب‌ >شناخت‌ شناخت‌ها< نوشته کاوه احمدی علی آبادی كه‌ كاري‌ نظري‌ و آكادميك‌ است‌ و به‌ حوزه‌هاي‌ تخصصي‌ جامعه‌شناسي‌، مردم‌شناسي‌، فلسفه‌ و روان‌شناسي‌ اجتماعي‌ و يادگيري‌ و به ويژه معرفت شناسي مربوط شده‌ و فصولي از اين‌ اثر به صورت مشترك با آقاي رضا رحيمي كار شده كه در مقدمه كتاب هم آمده و در سال‌ 80 توسط انتشارات‌ فرهنگ‌ كاوش‌ به‌ چاپ‌ رسيده‌ است‌.

2ـ كتاب‌ >پيدايش‌ و تحول‌ رفتارها و آفریده‌هاي‌ فرهنگي‌ و هنري‌؛ از ديدگاه‌ تعاملي‌- تناقضی<، نوشته کاوه احمدی علی آبادی، به‌ تبيين‌ رفتارها و آثاري‌ مي‌پردازد كه‌در حوزه‌ فرهنگي‌ و هنري‌ قرار گرفته‌ است‌ و دو فصل از آن به صورت مشترك با آقاي رضا رحيمي انجام شده است و در سال 88 توسط انتشارات نگاه به چاپ رسید و هم اکنون در بازار نشر قابل دسترسی است.

 همكاري در كتب‌ در نوبت چاپ:

1ـ كتاب‌ >نظرياتي‌ بنيادي‌ پيرامون‌ باورها و رفتارهاي‌ فردي‌ و اجتماعي‌<، اثري‌ است‌ نظري‌ و تخصصي‌ كه‌ علاوه‌ بردر برگرفتن‌ حوزه‌هايي‌ كه‌ در بالا اشاره‌ شده‌ در روان‌شناسي‌ كودك‌ و مطالب‌ بين‌حوزه‌اي‌، تأليف‌ گرديده‌ است‌ و اثری است از کاوه احمدی علی آبادی که بخش هايي از آن به صورت مشترك با آقاي رضا رحيمي صورت گرفته است و در اینترنت از طریق سایت کتابخانه مجازی ایران قابل دسترسی است.www.irpdf.com/

2ـ كتاب‌ >پيدايش‌ و تحول‌ آفرينش‌هاي‌ فرهنگي‌ و هنري‌؛ از ديدگاه‌ تعاملي‌<، اثر دکتر کاوه احمدی علی آبادی به‌ تبيين‌ رفتارها و آثاري‌ مي‌پردازد كه‌در حوزه‌ فرهنگي‌ و هنري‌ قرار گرفته‌ است‌ و فصولي از آن به صورت مشترك با آقاي رضا رحيمي انجام شده است که در اینترنت از طریق سایت کتابخانه مجازی ایران قابل دسترسی است. www.irpdf.com/

3ـ >از هستي‌ تا... بي‌نهايت‌< نام‌ اثري‌ است‌ كه‌ از آقاي دکتر كاوه احمدي كه بخش هايي به شكل مشترك با آقاي رحيمي انجام شده و در بخش ثبت آثار مولف كتابخانه ملي به ثبت رسيده است و توسط سایت کتابخانه مجازی ایران قابل دسترسی است‌. www.irpdf.com/

 ‌همكاري در كتب‌ در دست تألیف:

1-    کتاب "پیدایش و تحول زبان" که به صورت مشترک توسط کاوه احمدی علی آبادی و آقای رضا رحیمی در دست تألیف است و مراحل پایانی را می گذراند.

2-    کتاب "پیدایش و تحول افسانه و اسطوره" که به شکل مشترک توسط آقای رضا رحیمی و کاوه احمدی علی آبادی در دست تألیف است.

‌کتب ویراستاری کرده:

1ـ كتاب‌ >منم‌ ايوب‌؛ مزامير ايوب‌<، نوشته کاوه احمدی علی آبادی، اثري‌ ادبي‌ است‌ كه‌ بازآفريني‌ و دگرآفريني‌ كتاب‌ ايوب‌ در عهد عتيق‌ به‌ شمار مي‌رود كه ويراستاري آن توسط آقاي رضا رحيمي صورت گرفته است و در سال‌ 1383 توسط انتشارات‌ جنگل‌ به‌ چاپ‌ رسيد. كتاب داراي مضامين فلسفي، عرفاني و حتي مردم شناسي است كه مشابه كتاب "پاسخ به ايوب" از يونگ، با تحليل هايي روانكاوانه پيش مي رود، و در سال‌ 1383 توسط انتشارات‌ جنگل‌ به‌ چاپ‌ رسيد.

2ـ كتاب‌ >گل‌ خورشيد<، اثر کاوه احمدی علی آبادی و سپیده پورکیانی كه خوانش معنوي نگارنده نسبت به زندگي و هستي را با زباني ساده و مضاميني پيچيده به داستان مي كشد و ويراستاي آن با آقاي رضا رحيمي بوده در سال‌ 1383 انتشارات‌ جنگل‌ آن‌ را منتشر ساخت‌.

 مقاله‌ و پژوهش‌ در همايش‌ها و كنفرانس‌هاي‌ علمي‌:

1ـ مقاله‌ >منطق‌ اسطوره‌اي‌ در جوامع‌ ابتدايي‌ و امروزي‌< در كنفرانسي‌ كه‌ بوسيله‌ پژوهشكده‌ مردم‌شناسي‌ در سال ‌78 در تبريز برگزار شد، ارائه‌ گرديد و در كتابچه چكيده كنفرانس انتشار يافت.

2ـ مقاله‌ >پيدايش‌ و تحول‌ زبان‌ از ديدگاه‌ تعاملي‌< كه‌ در پنجمين‌ كنفرانس‌ زبان‌شناسي‌ در اسفند 79 توسط آقای رضا رحیمی ارائه‌ و در كتاب‌ كنفرانس‌ چاپ‌ شد.

3- مشاركت فعال در پنجمين جشنواره ادبي دانشجويي كشور.

سوابق كاري:

1- فعاليت‌ در كميته‌های "دانشجویان" و "پژوهشگران‌" در مركز بين‌ المللي‌ گفتگوي‌ تمدن‌ها در سال‌هاي‌ 79 و 80.

2- عضو علي البدل هيئت مديره تعاوني اهل قلم و انديشه از سال 83.

مقاله‌ و شعر در مطبوعات:

1ـ مقاله‌ پيدايش‌ و تحول‌ زبان‌ در مجله‌ بيدار، شماره‌ 7 در تابستان 80.

2- انتشار سه شعر در سایت تعاونی اهل قلم و اندیشه. www.ahleghalam.com

3- مقاله "افسانه و اسطوره از دیدگاه تعاملی- تناقضی" در دو بخش که به طور مشترک با آقای کاوه احمدی کار شده و در وبلاگ "نظریه تعاملی- تناقضی" آمده است. www.kaveh7.Persianblog.com

4- مقاله " زبان و گفتار از دیدگاه تعاملی- تناقضی" که به طور مشترک با آقای کاوه احمدی کار شده و در وبلاگ "نظریه تعاملی- تناقضی" انعکاس یافته است. www.kaveh7.Persianblog.com

ميزگردها و نشست‌هاي‌ نقد و بررسي‌:

1ـ برگزاري‌ و شركت‌ در مباحث‌ ميزگردي‌ پيرامون‌ >فلسفه‌ و معرفت‌ در دوران‌ مدرن‌ و پست‌ مدرن‌< با حضور استاد ميهماني‌ از دانشكده‌ فلسفه‌ دانشگاه‌ كلن‌، در دفتر تعاوني‌ اهل‌ قلم‌ و انديشه‌ در پاييز 83.

2ـ برگزاري‌ و شركت‌ در چندین جلسات‌ و نقد و بررسي‌ آثار و كتب‌ ادبي‌، فرهنگي‌ و هنري‌،  در دفتر تعاوني‌ اهل‌ قلم‌ و انديشه‌ از سال‌ 83 به‌ اين‌ سوي‌.

3ـ شركت‌ در مباحث‌ ميزگردهايي‌ در باشگاه‌ انديشه‌ پيرامون‌ مواضع‌ پاپ‌ بنديكت‌ شانزدهم‌ درباره‌ دين‌ و پيامبر اسلام‌ با عنوان‌ >گفتگوي‌ بين‌ ديني‌< با حضور صاحب‌ نظران‌ و نمايندگاني‌ از ديگر مذاهب‌ در دو جلسه‌ كه‌ در آبان‌ وآذر ماه‌ 1385 برگزار گرديد، و توسط خبرگزاري‌هاي‌ مهر و شبستان‌ اعلام‌ شد.

فيلم‌ نامه‌ها:

1ـ فيلم‌نامه‌اي‌ به‌ نام‌ >گل‌ خورشيد< كه‌ توسط كاوه احمدي و خانم‌ سپيده‌ پوركياني‌ نوشته‌ شده‌ و در سال‌ 1378 در جشنواره ‌كانون‌ به‌ عنوان‌ 40 فيلمنامه‌ منتخب‌ برگزيده‌ شده‌ و در قالب‌ مجموعه‌اي‌ به‌ چاپ‌ رسيده‌ است، توسط آقاي رضا رحيمي ويراستاري گرديده است‌.

2ـ نگارش فيلم‌نامه‌اي‌ به‌ نام‌ >هويت‌< كه‌ كار مشترك آقايان‌ رضا رحيمي‌، كاوه احمدي و جعفر حفيظي است‌ و تبدیل آن به داستان کوتاهی به همین نام.

*ـ تعدادي مصاحبه‌ نيز در رادیو در زمينه‌هاي‌ مختلف‌ پژوهشي‌ با شبكه‌ رادیو جوان‌ و شبکه فرهنگ از سال 83 به این سو داشته ‌است.

نمونه اشعار:

1- 

خیره به شعله فسفری از بند اول کبريت دنده های استخوانی ات را می تکانی

در کوله پشتی سريع السير
سطر به سطر
کوپه به کوپه
مچاله
می شوی در
زير سيگاری اتاق
کلاه آهنی از مدً کشيده­ی آژير ورق می زند
چشم ها را
گلوله ها را
انگشت فشرده بر زنگ هنوز دود می کند
مداد مچاله بر چهار پوکه­ی توپ پشه بند را کشيد

2-

ویران­ترین دلیل آمدنت

خداحافظی است..... تکلم نامت
عریان­تر از آب
تخت­ پاره ای است
که به هر متن ساحل می­تند
لما سبقتنی
ایلی
ایلی
لما سبقتنی

3-

اشكها و عداوت آزمند

گدار خون آلود

بيرون از صحراي من

مرا رهنمونند

خون زمين، حيوانات، چمن هاي خفته

خون سنگ شده معدن ها

و آتش خفته

و سكوت درون زمين

تو خون شوريده شراب در حال نوشي

 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


جشنواره دانش‌آموزی آداب و رسوم بومی و محلی در ارسنجان برگزار شد.
ظرفیت‌های بومی محلی ارسنجان به نمایش گذاشته شد.
مجموعه مقالات تاریخ مدرسه علمیه سعیدیه ارسنجان توسط حوزه هنری فارس در قالب کتاب منتشر می شود.
به مناسبت هفته پژوهش نگارخانه ماه حوزه هنری انقلاب اسلامی میزبان آثار قرآن نویسی و نسخ خوشنویسی خاندان ارسنجانی است.
طی حکمی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، صمد ابراهیمی به عنوان رئیس جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان ارسنجان معرفی شد.